Kapadokya’da Mutlaka Tatmanız Gereken Lezzetler

Kapadokya, sınırları içerisinde barındırdığı Peribacaları ile dünyanın nadir turizm destinasyonlarından biri olma özelliğine sahip. Yüzlerce farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kapadokya, yurtiçi turları ile göreceğiniz bölgeler arasında çok popüler olmasının yanı sıra taşı toprağının tarihi zenginliklerle dolu olması da onu oldukça ünlü bir yer haline getiriyor. Öte yandan bu medeniyetlerin hepsinden bir parça saklamayı başarmış mutfağı da damaklarda iz bırakıyor. Bugünlerde Kapadokya, gastronomi turizmi yapanların da uğrak adresi haline geldi. Bu yazımızda da klasik Kapadokya turları yerine sizi yüzlerce medeniyetin esintilerini görebileceğiniz ve Kapadokya mutfağına doyamayacağınız bir lezzet turuna çıkaracağız.

İsterseniz gelin, lafı fazla uzatmadan ağız sulandıran listemize geçelim.

  • Testi Kebabı

Anadolu’nun en güzel etleri, kuşbaşı doğranarak domates, sarımsak, karabiber ve sivri biber ile buluşuyor ve bir testinin içerisine konuluyor. Üzerine bol tereyağı ilave edilen testinin ağzı hamur ile kapatılarak ateşin üzerine alınıyor. Testinin boyutuna göre en az 2 saat boyunca pişen testi kebabı, masanıza gelen testinin kırılmasıyla beraber yemeye hazır hale geliyor. Gerek sunumu, gerekse kendine has lezzetiyle testi kebabı, ağzınıza aldığınız ilk lokmada neden dünya çapında bir üne sahip olduğunu hissettiriyor. Kapadokya’da testi kebabı nerede yenir sorusuna vereceğimiz ilk cevapsa Uçhisar’daki Millocal Restaurant ve Ürgüp’teki Ehlikeyf Restaurant.

  • Çömlek Fasulyesi

Ünü tümdünyaya yayılan bir diğer lezzet ise çömlek fasulyesi. Ocakta haşlanan kuru fasulyeler, kuşbaşı doğranan etler ile beraber toprak bir çömleğin içerisine konuluyor. Üzerine bir miktar su ilave edilen çömlek, kısa bir süre köz üzerinde pişmeye bırakılıyor. Eklenen salça ve soğan ile son halini alan çömlek fasulyesi, bir miktar daha pişirildikten sonra sofralardaki yerini alıyor. Çömlek fasulyesi, Kapadokya turunuzun unutulmaz lezzetlerinden biri olacak, bizden söylemesi!

  • Nohutlu Yahni

İlk olarak bir çömleğin içerisinde soğan ile beraber kavrulan koyun eti, tuz, karabiber, pul biber, kimyon ve nohut ile bir müddet daha kavrulmaya devam ediliyor. Üzerine bol miktarda tereyağı eklenen çömlek, et suyu ve yöreye özel salçaların ilave edilmesi ile beraber tandırın içerisine bırakılıyor. Kıvamını alana kadar tandırda pişmeye devam eden nohutlu yahni, tandırdan çıkınca kelimenin tam anlamıyla bir efsaneye dönüşmüş oluyor.

  • Düğü Çorbası

Yemeklerden önce sıcak bir başlangıç isteyenlerin sık sık tercih ettiği düğü çorbası, düğü adı verilen ince bir bulgurdan yapılıyor. Yöreye özgü salçaların ve bol tereyağının buluşup kavrulmasının ardından bir miktar su ve düğü ile kısık ateşte pişmesinin sonucunda elde edilen düğü çorbası, Kapadokya turunuzdamutlaka tadına bakmanız gereken lezzetlerden biri.

  • Ayva Dolması

Kıyma veya küçük parçalar halindeki etlerle yapılan ayva dolması; düğü, et ve çeşitli baharatlarla hazırlanan bir harcın, ortası oyulmuş ayvaların içerisine doldurulması ile elde ediliyor. Tepsiye dizilen ayva dolmaları, üzerine eklenen su ve pekmez ile beraber fırında pişmeye bırakılıyor. Kapadokya’nın en bilinen ve en sevilen bu lezzetini sakın ola ki denemeden dönmeyin, zira tadına baktığınızda ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

  • Gendime

Eritilen tereyağına eklenen salça ve soğanlar bir müddet kavruluyor ve içerisine yarma ilave ediliyor. Diğer yanda ise altına kurutulmuş kemikler koyulmak suretiyle çömlek hazırlanıyor. Çömleğin üzerine, soğan ve salça ile pişmeye bırakılan yarma ekleniyor. Biraz et suyu ilave edildikten sonra tandırda pişmeye bırakılan gendime, tandırdan çıktığında ise yörenin en güzel çorbalarından biri halini alıyor.

  • Dıvıl

Anadolu mutfağının geleneksel yemeklerinden biri olan dıvıl, haşlanmış patates ve bulgurun beraber yoğurulması ile hazırlanıyor. Baharatlarla beraber yoğurulan malzemeler, hamur kıvamını aldığında küçük köfteler haline getiriliyor. Hazırlanan bu küçük köfteler, kızgın yağda pişirilerek sıcak sıcak servis ediliyor. Yöreye özgü kendi küçük tadı büyük bu köfteleri Kapadokya’da ne yenir listenize eklemeyi unutmayın.

  • Ağpakla

Kuru fasulyenin Kapadokya yöresindeki ismi olan ağpakla, tandıra gömülerek uzun saatler boyunca pişirildikten sonra sunuluyor. Beyaz fasulyeler kemikli et ve yağ ile bir çömleğin içerisine yerleştiriliyor. Soğan, salça ve baharatlar eklenerek ağzı kapatılan çömlek, yufka ekmeklerinin piştiği tandırların içerisine gömülerek yaklaşık 4 saat pişmeye bırakılıyor. Yufka ekmekleri ile servis edilen ağpakla, Kapadokya gezinizde damaklarınızı şenlendirecek.

  • Soğanlama

Kapadokya’da kahvaltıların vazgeçilmez ismi ise soğanlama. Tavada bol yağ ile kavrulan soğanlar, yeşil biber ve domates eklenerek bir müddet daha kavruluyor. Sıcak su ve tuz eklenen karışım, suyunu çekene kadar pişmeye devam ediyor. Üzerine yumurta kırılarak servise hazır hale gelen soğanlama, yörenin en çok tercih edilen kahvaltılıklarından biri.

  • Dolaz

Kapadokya’ya özgü bu tatlı, yapılışı şehrin farklı yerlerinde değişse de en çok tercih edilen tarife göre un ve yumurtanın, süt ile karıştırılıp yağda kavrulması ile elde ediliyor. Servis edilirken üzerine bal veya şeker kestirmesi dökülen dolaz, yemeklerden sonra en sık tüketilen yöresel tatlı olma unvanına sahip.

Bir Cevap Yazın