SEO Kitabı – İlk Türkçe SEO Kaynağı çıktı!

İlk Türkçe SEO Kitabı KODLAB Yayınları’ndan çıktı. SEO Kitabı ile alakalı incelemeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

SEO Kitabı - Rehber

Kitabın basılmasını uzun zamandır bekliyordum. İnternet sitelerinde yer almadan kitap elime ulaştı ve hemen kitabı okumaya başladım. Kitabın yazarı Sayın Mustafa Aydemir Bey’e bu güzel Türkçe SEO kaynağından ve ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.

SEO ile alakalı ilk Türkçe kitap olmasına rağmen, her şey düşünülerek yazılmış. Kitabın başında yeni başlayan arkadaşlar için Arama Motoru Optimizasyonu ile alakalı temel bilgiler yer alıyor. Bu bilgiler kitap sonunda yer alan SEO Sözlüğü ile de pekiştirililyor.

Giriş bölümünde çeşitli sitelerde anlatılmaya çalışan “Arama motoru gibi düşünmek” kavramı çerçevesinde mantıklı önerilerde bulunulmuş.  Daima kullandığımız web site yönetici araçlarının genel kullanımı ve diğer araçlar ile alakalı bilgiler yer alıyor; bu hizmetlerin verimli kullanılması ile alakalı ipuçlarından da bahsedilmiş.

İnternette ücretli olarak yapılan hizmetlerden bir tanesi olan SEO analizi ile alakalı bir yol haritası çizilmiş ve işinize mükemmel derecede yarayacak SEO araçlarının yer aldığı sitelerden bahsedilerek adresleri sunulmuş. Kitap içerisinde yer alan sitelerden birkaçını paylaşmadan olmaz diyerek hoşuma giden ve yeni gördüğüm bir siteden bahsetmek istiyorum. Daha sonra hoşuma giden siteleri paylaşmaya çalışacağım.

Majestic SEO sitesi sayesinde sitenize hangi dönemlerde ne kadar backlink aldığınızı görebilirsiniz. Düzenli ve dengeli bir backlink inşası sitenize yapacağınız en önemli çalışmalarından bir tanesidir.

Google Caffeine ile alakalı merak ettiklerinizi, algoritma ile beraber gelen önemli hususları içeren; sitelerinize uygulayabileceğiniz çeşitli tavsiyeler de kitap içerisinde yer alıyor. Yazar bizleri unutmamış ve WordPress SEO ile alakalı bilgilere de yer vermiş.. Sitelerde kurulum sonrası yapılması gereken ayarlardan ve optimizasyonlardan; sitelerin hızlandırılması (caching) ve çeşitli eklentilerin kurulumundan detaylı olarak bahsedilmiş. Ayrıca diğer içerik yönetim sistemleri (CMS) ile ilgili optimizasyon ve ayarlar da yer alıyor.

SEO Kitabı

SEO çalışmalarınız için yapılması tavsiye edilen uygulamaların listesi bile kitapta yer alıyor. Kitapta bahsettiği bilgilerden yeni bir web sitesinin temelleri atılmış.

Örneğin açmayı düşündüğünüz bir web sitesi var. Genel olarak konuyu biliyorsunuz; fakat detaylı bilginiz yok. Konunun detaylandırılması, alternatif kelime/konuların belirlenmesi, kelimeler ile alakalı çeşitli araçlar kullanılarak önemli kelimelerin ve bu kelimeler üzerinde yapılacak çalışmaların hazırlanması, site ağacının yapılandırılmasını anlatmış.

Site ağacı yapılandırıldıktan sonra konuya hâkim niş ve mantıklı bir alan adı seçimi konusunda öneriler/uyarılardan bahsedilmiş. Ayrıca site kurulduktan sonra da çeşitli araçlar kullanılarak ziyaretçi yoğunluğunun fazla olduğu konular ile ilgili sosyal medya, eş değer içerik incelemesi ve bunun gibi birçok konuda uygulamalar yer alıyor.

SEO Kitabı İçeriği

Arama motoru optimizasyonu ile ilgilenen arkadaşlar için kaçırılmaması gereken, uygulayarak öğrenebileceğiniz; Türkçe ve mükemmel bir kaynak. Okumayı düşünen arkadaşlara tavsiyem direk okuyup geçmeyin, notlar alın ve içerisinde yer alan siteleri mutlaka deneyin. Temeli sağlam atılmış bir site ile güzel sonuçlara ulaşmanız temennisiyle. ;)

SEO Kitabı indeksine ulaşmak için KODLAB‘ı, indirimli olarak satın almak için ise Kitap Yurdu‘nu ziyaret edebilirsiniz.

 

13 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.