Android Auto Nedir, Ne Getiriyor?

Google her yıl düzenlediği I/O konferanslarında yeni teknolojiler duyurmaya devam ediyor. Bu yıl düzenlenen konferansda duyurulan teknolojileri ise yavaş yavaş incelemeye başlıyoruz. Bu konferansta teknolojik yenilik olarak sayabileceğimiz en önemli duyuru sanırım Android Auto yazılımıydı. Daha önce otomobil firmalarıyla ortak çalışmalara gittiği ve anlaşmalar yaptığı haberlerini aldığımız Google, sonunda kendi konferansında teknolojinin detaylarını bizimle paylaştı.
android-auto (1)
Google’nin Android bölümünün üst düzey yöneticisi Patrick Brady’nin I/O konferansında dediği gibi araçlarımız bizi pek açıdan dış dünyayla bağlantılı tutmakla beraber diğer teknolojik araçlarımızdan ise koparıyor. Ayrıca ABD’de kazaların önemli bir kısmı sürücüler diğer teknolojik araçlarıyla direksiyonda uğraşmaya başladığında gerçekleşiyor.
Google, geliştirdiği teknoloji ile Android telefonlarımızda olan özelliklerin büyük çoğunluğunu aracımızın dokunmatik ekranına getirmeyi amaçlıyor. Telefonla konuşma gibi ana işlevlerin yanında müzik oynatıcısından haritalara kadar pek çok uygulamayı da bu ekran üzerinden sürücüye bağlamayı amaçlayan Android Auto yazılımı, ayrıca sesli kontrol sistemi ve sesli yanıt sistemi ile sürücülerin yola olan dikkatlerini kaybetmeden her işlemi yerine getirebilmesini sağlıyor. Ayrıca Google Android Auto için markalarla yaptığı anlaşmalar ve çalışmalar sayesinde araç içi ekran sistemi üzerinden sürücüye teknik detaylar da verebilecek gibi görünüyor. Bu konuda henüz netlik sağlanmamış olsa da önümüzdeki yıllarda yollarda yer alacak araçlarla sistemin ne kadar işlevsel çalıştığını görme şansımız olacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.