Emin Hitay: Başarıda en önemli şey sebattır!

Emin Hitay, Türkiye’nin önde gelen iş adamlarından biri. Sık sık bahsedilen özelliklerinden biri ise girişimci karakteri. 35 yıla yakın süredir iş hayatının içinde olan Emin Hitay 30’u aşkın şirket kurmuş. Kimi zaman başarısız olmuş, kimi zaman her şeye yeniden başlamış. Ama sonuçta sistem operatörlüğünden holding patronluğuna kadar gelmiş.

Fikriniz güncellenebilir mi?

Hitay’ın farklı röportajlar ve konferanslarda sık sık dile getirdiği bir başarı formülü var. Buna göre bir girişim fikrinin 4 temel niteliği sağlaması gerekiyor: Vizyon, eylem, değer yaratma ve sürdürülebilirlik. Yani iyi bir fikir bulmak ve onu doğru analiz etmek için vizyonunuz olması gerekiyor. Sonrasında, fikrinizi hayata geçirmek için eyleme geçmeli, çalışmalısınız. Bu fikrin değer yaratması, yani para kazandırması gerekiyor. Bu noktada süreci tamamladığınızı düşünebilirsiniz. Ancak Emin Hitay, fikriniz sürdürülebilir değilse, güncelliğini yitireceğini ve bir süre sonra başarısızlığa sürükleneceğinizi söylüyor. Bir blogcunun Emin Hitay hakkında yazdığı yazıyı okuyarak hakkında daha farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Arkanızdan gelenler sizi yok edemesin!

Hitay, “Her şeyin bunca hızlı dönüştüğü günümüzde, sizin fikriniz de güncellenebilir nitelikte olmalı” diyor ve ekliyor: “Kısa bir süre sonra arkanızdan gelenlerin sizi yok edeceği, eskiyen, güncelliğini yitiren bir iş fikrine sahip olmayacaksınız. Ve eğer kısa zamanda çok iyi para kazandıysanız; rehavete kapılmayacaksınız. İşinizi ve kendinizi güncelleyeceksiniz. Fikriniz güncellenebilir nitelikte değilse de, ‘Zararın neresinden dönülürse kârdır’ diyerek o fikri bırakacaksınız. Yeni bir fikri hayata geçirmek için her şeye yeniden başlayacaksınız. Başarıda en önemli şey sebattır. Bir işi sabırla sonuna kadar götürmeli, zamanı geldiğinde ise yeni girişim maceralarına atılmaya cesaret göstermelisiniz”.

Emin Hitay bugün 1 milyar TL ciro hedefleyen Hitay Yatırım Holding’in zirvesindeki isim. Holding’in portföyünde şu anda Türkiye’nin lider sistem entegrasyon ve saha hizmetleri şirketi Teknoser; 1,2 milyonun üzerinde kayıtlı üyesiyle Türkiye’nin en büyük online araştırma şirketi DORinsight ve bünyesinde faaliyet gösteren izinli veritabanı Napolyon.com; faktoring şirketi Arena Faktoring; Türkiye perakende pazarına özel, verimlilik artışına odaklanan stok, kampanya ve ödeme sistemleri çözümleri sunan şirketi 2Nokta; güvenlik teknolojileri çözümleri sunan Exim ile Türkiye’nin ilk ve lider yasal online spor ve şans oyunları platformu Bilyoner.com bulunuyor.

Barkod teknolojisini Türkiye’ye ilk kez getiren, futbolseveri iddaa ile tanıştıran, bunlar gibi bilişim alanında yaptığı diğer yatırım ve girişimlerle de tanınan Hitay’ın hikayesine bakıldığında, sürdürülebilir fikirlerin başarıya olan etkisi net bir şekilde görülebiliyor.

2 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.