İngilizce Kelime Çevirisi

İngilizce kelimeler, dünyada en fazla kullanılan sözcük tipleri olarak dikkat çekerler. Türkçede bile çok sayıda İngilizce kelime kullanılmaktadır. Ayrıca günlük konuşma dilinde İngilizce sözcüklere çok fazla yer verdiğimiz de görülen ve bilinen bir gerçektir. Mesela; arkadaşınız size bir soru sorduğunda farkında olmadan evet yerine yes diyebiliyorsunuz. Benzer bir şekilde onaylama sözcüğümüz olan tamam yerine okey demeyi tercih ediyorsunuz. Bu da İngilizcenin hayatımıza ne kadar girmiş olduğunun en net göstergelerinden biridir. İngilizce öğrenmek, artık günümüz şartlarında çok önemli bir nitelik haline gelmiştir. İngilizce konusunda kendisini geliştiren bireyler daha rahat iş bulabilmekte, eğitim hayatlarında kariyer yapabilmektedirler. Hangi alanda çalışırsanız çalışın zaman zaman İngilizceye gereksinim duyabilirsiniz. 

İngilizce, sosyal yaşam alanlarında da oldukça işe yaramaktadır. Yabancı biriyle iletişim kurmak istediğinizde ilk başvuracağınız dil muhakkak İngilizce olacaktır. Bunu sanal ortamda da reel yaşantıda da kullanabilirsiniz. Sanal ortamda sosyal paylaşım sitelerinden yabancı insanlarla iletişim kurabilirsiniz. İlk olarak herkesin bildiği cümlelerle işe başlayabilirsiniz. Zamanla İngilizcenizin yetmediği durumlarla karşılaşacağınızı göreceksiniz. Bu durumda karşınızdaki kişiyle olan sohbetinizi sonlandırmak yerine İngilizce sözlük kullanabilirsiniz. Bu şekilde Türkçe olarak kurduğunuz cümleleri İngilizceye çevirebilirsiniz. Türkçe İngilizce sözlük ve hemen çevir siteleri, bu bağlamda size oldukça akıcı bir yardım sağlayacaktır. Türkçe İngilizce sözlük ve çeviri sitelerinin yanı sıra bu iş için özel olarak tasarlanmış yazılım ve programları da kullanabilirsiniz. Siteler, programlara ve bu iş hazırlanmış olan yazılımlara göre daha güncel niteliktedirler. Sitelerin belirli aralıklarla güncellenmesi, program ve yazılımlarda olmayan bir özelliktir. Zira program ve yazılımlara yeni sözcükler ve kavramlar eklenmesi, ancak yeni versiyonlar aracılığıyla mümkün olacaktır.

Sosyal paylaşım siteleri, yabancı insanlarla iletişim kurmak amacıyla kullanılabilecek sitelerdir. Bu sitelerde konuştuğunuz kişilerle İngilizce olarak iletişim kurabilirsiniz. Size sorulan soruları anlamadığınız anlarda İngilizce Türkçe sözlük kullanımına başvurabilirsiniz. İngilizce Türkçe sözlük kullanmanız durumunda anlamını bilmediğiniz kelimeleri çevirebilirsiniz. Ayrıca cümle çevirisi yapabileceğiniz sitelerden de yararlanma şansınız olacaktır. Bu gibi sitelerde mantık gayet basittir. Dil çevirisi yapacağınız alana çevirmek istediğiniz cümleyi yazmanız ya da kopyalayıp bu alana yapıştırmanız gerekir. Onay seçeneğine tıkladıktan sonra yazının diğer dile çevrildiğini göreceksiniz. Piyasadaki tercüme sitelerinin hemen hemen tamamı bu mantığa göre işlemektedir. İngilizce sözlük kullanımı yerine bu yönteme de başvurabilirsiniz; fakat İngilizcenizi geliştirdikçe cümleleri kendi başınıza çözmeye çalışmanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde kolaya kaçmamış olursunuz. Ayrıca bir cümlede sadece birkaç kelimenin anlamını bilmiyorsanız cümle çevirisi yapmak yerine İngilizce Türkçe sözlük kullanmaya özen gösteriniz. Kelimelerin anlamına baktıktan sonra dil bilgisi kurallarından yola çıkarak çeviriyi kendiniz yapabilirsiniz. Bunun yerine tüm cümleyi çevirmeniz, kolaya kaçmanız anlamına gelecektir.

İngilizce sözlüklerin sanal ortama aktarımı şeklinde çalışan sözlük siteleri, son yıllarda son derece revaçtadır. Bu siteleri kullanarak çevirilerinizi zorlanmadan yapabileceğinizi unutmayın.

Yabancılarla konuşurken zorlandığınız ya da anlamadığınız bir nokta olduğunda cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan İngilizce sözlük sitelerine bağlanabilirsiniz. Buradan çevirinizi yapabilir ve sohbetinize devam edebilirsiniz. İngilizce sözlük ve çeviri siteleri, daha önce belirttiğimiz üzere iş dünyasında da çok işe yaramaktadır. Reklam ve tanıtım metinlerinin hazırlanmasında, yabancı ortaklarla iletişime geçilmesinde ve benzeri durumlarda İngilizce sözlüğe ihtiyaç duyulabilir. İngilizce sözlüklerden tek tek kelime bakmak yerine bu iş özel olarak hazırlanmış siteleri tercih edebilirsiniz. Böylelikle boşa giden zamanı da engellemiş olursunuz. Zamanınızı daha farklı ve daha aktif işler için harcamanız size maddi ve manevi açıdan fayda sağlayacaktır.

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.