İpucu: Backlink ve Sosyal Medyayı Etkin Kullanmak

Başlık konusunda tereddüt ederek açmış olduğum bir konudan herkese selamlar.. :)

Google’un yeni algoritması Kafein ile önemi artan sosyal platformlardan etkin olarak faydalanabilmek için bir konuya değinmek istiyorum.  Son zamanlarda backlink aşkı ile yazı yazılan bloglar baya revaçta. Her gördüğü siteye linkini eklemek isteyen bir çok site sahibi kendilerini ateşe attıklarının farkında bile değiller. Backlink iyidir güzeldir; ama her backlink faydalı mıdır?

Webmaster sitelerinde dofollow blog ve site arşivleri arayan arkadaşlar, gördükleri her dofollow siteye linkini eklemek için çabalıyor. Dofollow link faydalıdır pagerank değerinizi artırır ama bir sayfadan çıkan 100 tane link olursa ne kadar fayda sağlar tartışılır bir konu.

İkinci husus ise içerik ile alakası olmayan sitelerden link almak.  Örneğin SEO ile alakalı bir yazıdan sağlık, nakliyat hatta otomobil lastiği sitesine yorum yazarak link alan site sayısı gözle görülür derecede fazla. Nofollow link veren (sayfa pagerank değeri) yüksek olan sitelerde bu durumla karşılaşmak mümkün :)

İngilizce içerikli sitelerde Türkçe kelime kasan arkadaşlara buradan selamlarımı iletiyor ve yanlış yolda olduklarını hatırlatarak devam ediyorum. Birçok webmaster arkadaş Friendfeed ve Twitter gibi sosyal platformları kullanıyor. Sitelerinde yer alan yazıları RSS desteği sayesinde bu platformlarla bağlantı kurarak hit sayısını artırmak ve daha kısa sürede indexlenmek için çabalıyor. İçeriğiniz ile alakası olmayan sitelere yorum yapma gibi bir durum varsa veya yorum yaptığınız sitede ille de linkim olsun diyorsanız bu tekniği kullanabilirsiniz.

Örnek olarak FriendFeed hesabınızı kullanalım. İçeriğinizle alakası olan/olmayan birçok siteye çeşitli yorumlar yapıyoruz. Bu sitelere yorum yaparken URL kısmına FriendFeed adresinizi yazmayı ihmal etmeyin. “Kendi sitem var neden FriendFeed hesabımı ekleyeyim ki!” diyorsanız, cevap:

– Eğer bir site size dofollow link veriyor ise sitenize referanstır. O sitede olumsuz bir durum söz konusu ise sizi de etkileyebilir. Ki dofollow sitelerin her yazısında konu ile alakası olmayan yığınlarca link olduğundan dolayı bu sizin sitenizi genelde olumsuz etkiler. Bu tür sitelerdeki yorumlarınızı FriendFeed hesabınıza yönlendirebilirsiniz.

– Sitenin size vermiş olduğu link nofollow olsa bile FriendFeed adresinizi vermeniz size fayda sağlayacaktır. Örneğin kaliteli Türkçe bloglara yorum yaparken yorumlarınızda evden eve nakliyat başlığı yer alan bir kişi gördüğümde sinirlerim bozuluyor. Varsa öyle bir eğilimde olan yorumcuları esefle kınıyorum. O tür sitelere yapılan yorumlar sitenize hit getirir ve düzeyli bir platform olduğundan dolayı bir nevi amacınızı yansıtır. (Abartmıyorum. Site sahipleri tarafından ne kadar hassas yorumlar yazıldığını görmek isterseniz eBurhan‘a veya yakuter‘e bakabilirsiniz)

Yapmış olduğunuz yorumlardan elde ettiğiniz linkler FriendFeed (sayfa) pagerank değerinin yükselmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda takipçi sayınız da artacaktır. Sayfanızın pagerank değerinin yüksek olması RSS‘ini paylaşmış olduğunuz web sitesinde yeni yazılan yazıların daha etkili indexlenmesini ve daha çok hit elde etmenizi sağlayacaktır. Bu sayede hem sitenizi spam durumuna düşmekten kurtulacak, hem de sitenize fayda sağlamış olacaksınız.  Faydalı olması dileğiyle..

Yazı ile alakalı bir görüşürüz varsa benle iletişime geçin, uygun olduğu takdirde yazıyı kaldırabilirim. ;)

16 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.