Mercedes-Benz Yeni A-Serisi yola çıkıyor!

Mercedes’in baştan aşağı yenilediği A Serisi, yeni modellerle rekabetin arttığı orta lüks sınıfta dengeleri tamamen değiştirmeye hazırlanıyor. Uzun zamandır merakla beklenen Yeni A-Serisi geçtiğimiz gün, Cenevre Otomobil Fuarı’nda düzenlenen basın toplantısında prömiyerini yaptı. Mercedes Benz Yeni nesil otomobil seleflerinden çok daha sportif ve canlı bir görünüme sahip.

Dinamik ve fütüristik tasarımıyla dikkat çeken Yeni A-Serisi’nin ızgaraları da klasik yapıdan oldukça uzak. A-Serisi’nin yüksekliği, seleflerine oranla 18 cm azaltıldı.

Farklı gövde yapısı ve hatlarıyla bambaşka bir görünüme bürünen A-Serisi, B-Serisi ile benzer motor özelliklerine sahip. Benzinli ve dizel motor seçenekleriyle yola çıkmaya hazırlanan model, 109 bg ile 211 bg arasında değişen bir güce sahip olacak. Kilometrede 99 gr ile düşük emisyon değerlerine sahip modelde, çift kavramalı şanzıman bulunuyor.

2011 yılında dünya genelinde orta lüks sınıfta 6.5 milyon araç satılırken, bu sayının 2021 yılında 10.6 milyona ulaşmasını beklediklerini kaydeden Mercedes-Benz Direktörler Kurulu Başkanı Wolf-Dieter Kurz, “Biz bu sınıfta yeni modellerimizle yüzde 50’lik paya ulaşarak ezici bir liderlik hedefliyoruz. Bundan eminiz. Türkiye’de ise gençlerin desteğiyle orta sınıfta yeni A Serisi’yle atağa kalkıp, boşluğu dolduracağız” dedi.

Yeni A-Serisi ile Mercedes-Benz tüm modellerinde olduğu gibi yine tam güvenlik sağlıyor. Adaptif Fren Asistanı mümkün olan en keskin fren imkânını sağlarken, radar tabanlı Çarpışma Önleme Yardımcısı sürücüye görsel ve sesli uyarı veriyor. Adaptif Fren Asistanı ve Çarpışma Önleme Yardımcısı standart donanım olarak sunuluyor.

Almanya’dan hedefledikleri sayıda araç almaları halinde orta sınıfta kaybettikleri liderliği 2013’te geri alacaklarını kaydeden Kurz şöyle konuştu: “Yeni A Serisi’ni Kasım ayında 73 bin TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’ye getirip, yıl sonuna kadar 750 adet satmayı hedefliyoruz.

Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı ve Mercedes-Benz Binek Araçları Başkanı Dr. Dieter Zetsche; Yeni A-Serisi’nin en küçük detayına kadar tamamen yenilendiğini, otomobil sektöründe yeni bir sayfa açmanın her zaman mümkün olmadığını fakat Mercedes-Benz mühendislerinin bunu en iyi şekilde başardıklarını ifade etti. Ayrı bir tasarım tutkusu ve Mercedes-Benz yeni A Serisi!

 

Facebook üzerinden de Mercedes-Benz Türkiye sayfasında  yeni A serisi geri sayımını takip edebilirsiniz.

Kaynak 12

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.