Telefonsuz İnternet: Öğrenci Evlerinin Baştacı

Yalın internet, telefonsuz internet, ttnet, superonline, internet

Telefonsuz internetten bahsedelim biraz da, hani şu öğrenci evleri için aranıp da bulunamayan nimet. Birbirini çok seven 3 arkadaş eve çıkma kararı verir, bu birlikteliğin en güzel noktalarından bir tanesi de eve çekilecek olan kotasız dediğimiz (adil kullanım kotasına kurban olan) telefonsuz internettir aslında. Derken sürecin içine dahil olunur ve serüven başlar. Otobüs durağına yakın olan kiralık bir ev. Mümkünse eşyalı, ki pahalı olduğu için eşyasız bir ev, ev sahibine verilecek depozito parası, emlakçının adım başı imza attığınız kağıdı göstererek sizi dolaştırması ve evi kiraladıktan sonra başlayan buzdolabının genellikle boş, odaların halısız olduğu Türk gencinin yaşam mücadelesi verdiği bir hayat.

Eve çıkan öğrenciler için aslında hayalleri süslemenin ifadesidir telefonsuz internet, tabi işin aslını öğrenene kadar. İnternet deyince akla hemen TTNet gelir veya diğer adıyla Türk Telekom diyelim biz buna. Son dönemlerde her ne kadar Superonline’ın ismini duymaya başlasak da İstanbul’un çoğu yerinde henüz altyapısı sağlanmayan Fibernet‘ten bahsederler. Hız paketlerini gördükçe tadına doymak istemezsiniz, 8 kesmez 16 olsun yok o da olmadı 20, 50, 100 mbit derken altyapının olmadığını öğrendiğinizde yavaş adımlarla başınız öne eğik vaziyette dükkandan çıkarsınız, tabi çıkmadan önce sorulan soru şudur: “Yakın bir yerde TT Net bağlatabileceğimiz bir şube var mı acaba?” Evet, yolunuz yine rakipsiz internet sağlayıcısı TT Net’e düşmüştür. O da sizi şubesinde gel babanın kollarına diyerekten bekler, tabi masum bir gülücükle..

Fibernet Superonline, Yalın net, telefonsuz internet, sadece internet

Bu sefer de ADSL derdine düşmeye başlarsınız, şubedeki yetkili bir telefon bağlantınızın olması gerektiğini söyler. E tabi öğrenci adamın evinde ne gerek var telefon bağlantısına dersiniz içinizden, Avea sağolsun her yöne bilmem kaç yüz dakika, kaç bin sms ve megabaytlarca interneti 20 liradan verirken; nedir bu TTNet’in yaptığı diye sorgulamaya başlarsınız. Derken farklı bir öneri sunar size: Bir de yalın internet var, onu kullanmak için telefon hattınızın olmasına gerek yok, telefonsuz kullanabilirsiniz der. Gözler hemen fal taşı gibi açılır (tabi sabit hat ücreti olan 15-20 liranın aylık sabit fiyat olduğunu anlayana kadar.) Neyse efendim bu süreç böylece devam edip gider. Faturası ise her ay 60 liradan başlayacak şekilde evinizin baştacı olur..

Söz konusu telefonsuz internet demişken birkaç öneride bulunmak istedim, bu hizmeti sunan firmaların paketlerinden bahsedeyim. Tabi başlamadan önce hatırlatayım. Paylaşmış olduğum adresteki sayfalarda yer alan küçük puntolarla yazılmış açıklamaları okumayı unutmayın, sonra pişman olabilirsiniz. Aşağıda yer alan açıklamalar firmaların web sitelerinden alınmıştır.

TurkNet İnternet – Sadece İnternet

Sadece internet hizmeti, diğer bir adı ile Yalın adsl, telefonsuz sadece internet hizmeti almak isteyen müşteriler için kurgulanmış, sabit telefon hattı sahibi olma koşulunu ortadan kaldıran bir hizmettir. Kısaca sadece internet hizmeti, sadece internet hizmeti satın almanın en sade ve hesaplı yoludur.

Adres: www.sadeceinternet.com

UyduNet – KabloNet

Uydunet – Kablonet Kablo Tv altyapısını kullanılarak verilen gerçek genişbant internet hizmetidir. Telefon hattına gerek yoktur. Sadece Kablo TV hattının olması yeterlidir. Fiber optik alt yapıya sahip olduğundan dolayı diğer alternatif internet hizmetlerine göre daha hızlı ve kesintisiz bir internet hizmetidir.

Adres: www.kablonet.com.tr

Doping – Sade İnternet

Sade Doping, internete bağlanmak için ekstra telefon aboneliğine ihtiyacınızın olmayacağı, bu nedenle de telefon için her ay sabit ücret ödemeyeceğiniz yep yeni Doping hizmetidir. Sadece internettir.

Adres: www.sadedoping.com

Yalın İnternet – TTNet

Assolistler en son çıkar diye boşuna dememişler :) Naked Digital Subscriber Line sözcüklerinin baş harflerinden oluşan nDSL (Yalın DSL) servisi, DSL genişbant hizmeti ile Sabit telefon hizmeti arasındaki bağlantıyı kaldıran bir servistir. Böylece abone mevcut telefon aboneliği olmadan DSL (internet erişimi) bağlantısına sahip olabilir.

Adres: www.ttnet.com.tr/bireysel/internet/ttnetyalininternet/

Yalın ADSL – SuperOnline

Yalın ADSL ile birlikte ev numaranızı da Turkcell Superonline’a taşımanız halinde, 24 ay boyunca sabit ücret ödemezsiniz. 24 ay taahhütlü paketlerde aktivasyon ve modem ücreti ödemezsiniz. Ev telefonu ve limitsiz internet tek faturada! Bir de fiberi var fakat nedir ne değildir bilemiyorum. :)

Adres: www.superonline.net/kampanya-detay?k=47&d=yalin-adsl

Benim bulabildiğim telefonsuz internet servisi veren firmalar ve adresleri bunlar, Smile Adsl ve Biri’ye de göz atabilirsiniz. Yalın internet servisi veren firmaları biliyorsanız, gerek yorumlarınızı bildirmeniz gerekse de isimlerini paylaşmanız oldukça faydalı olacaktır. Afiyet olsun memleketimin güzel insanları, bu fiyata bu internet gerçekten şahane!

3 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.