Renault Twizy Türkiye’de! Tanıştınız mı?

Renault Twizy’i kısaca küçük yerleşim yerleri için düşünülmüş elektrikli otomobil olarak tanımlayabiliriz; ama bence Twizy oldukça tatlı ve hafta sonlarının tadını gezerek çıkarmak isteyenler için harika bir araç. Twizy, elektrikli otomobilden çok daha fazlası; kısa mesafeli yolculuklarınızın daha kolay ve daha eğlenceli hali desek yanlış olmaz. Kaynaklarda belirtilen bilgilere göre Renault tarafından tamamen İspanya’nın Valladolid kentinde üretilmi gerçekleştirilmekte.

Twizy

Twizy’nin motor seçeneklerine göz attığımızda 2 farklı motor seçeneğinin olduğunu görmekteyiz. Twizy 45 ve Twizy 75 olarak adlandırılan modeller arasındaki farkın sebebi ulaşabileceği maksimum hızdan kaynaklanmakta.

Twizy 45: 16 yaşından itibaren 45 km/s’ye kadar sürüşler için hafif dört tekerlekli olarak sınıflandırılıyor. Bu motor Twizy’nin ehliyetsiz kullanılmasına olanak tanıyor!

Twizy 75: 75 km/s’ye kadar sürüşler için ağır dört tekerlekli olarak sınıflandırılıyor.

Çift kişilik araç tipine sahip Renault Twizy 2320 mm uzunluğa, 1191 mm genişliğe ve 1461 mm yüksekliğe sahip. 15 kW (20ch) maksimum motor gücüne sahip olan elektrikli otomobil 57 Nm torka ve 100 km menzile sahip. Bataryası ile birlikte 450 kg boş ağırlığa sahip olan araç göründüğü kadar hafif olmadığını gösteriyor. 65 litrelik eşya gözü kokpitte biri kapalı olmak üzere 2 torpido gözü arka koltuğun altında ve arkasında kapalı bagaj şeklinde sunulmakta.

Twizy

Güvenlik konusunda sürücü hava yastığı, ön koltukta 4 arka koltukta 3 noktalı emniyet kemeri ve çocuk yükselticisine uyumlu arka koltuğu ile önlemler alınmış vaziyette.

Renault Twizy Inside

Söz konusu elektrikli araçlar olunca şarj meselesine değinmezsek olmaz. Aracın bataryasını doldurmak için 3 saat 30 dakika gibi bir süre şarj edilmesi gerekiyor. Aslına bakılırsa akşam eve giderken şarja takıp, yatmadan önce çıkarmak yeterli olur diye düşünüyorum. Acaba şarjda uzun süre durunca batarya bozuluyor mu :) Merak ettim doğrusu… Ayrıca şarj konusunda kolaylık sağlamak amacıyla, Twizy  ön kısmında 3 metrelik entegre şarj kablosu yer almakta; ama ben evimde şarj etmem lazım diyorsanız en yakın elektrikçiden 50 metre kablo almanızda fayda var; kablo işi biraz sakat diyorsanız yapılabilecek en doğru hareket müstakil evinizin garajına ya da apartmanınızın ortak otoparkına şarj ünitesini taktırmanız.

Renault Twizy Battery

Renault Twizy’nin vergi dahil fiyatı 7000 € ilâ 9000 € arasında olup, aylık 50 € batarya kirası olduğu söylenmekte. Satış fiyatına aküler dâhil olmadığını aylık ücret karşılığında kiralandığını ve  değiştirilme garantilerinin olduğunu ayrıca belirteyim. Türkiye fiyatı netleşmemekle beraber, vergi teşvikleri olacağı söyleniyor. Tahminim 30 bin lira civarlarından sürücülerle buluşacak.

Renault Twizy’i yakından tanımak istiyorsanız Türkiye deneme sürüşüne Twizy’le tanış sayfasından ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler ;)

18 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.