Samsung Galaxy SII – SMS’lerdeki Türkçe Karakter Sorunu

Samsung Galaxy SIIYurt dışından almış olduğunuz birçok telefon modeli için geçerli olan ve “ROM yüklemeden düzelmez!” dedikleri SMS Türkçe Karakter sorunundan ve basit çözümünden bahsetmek istiyorum sizlere. SMS’lerdeki Türkçe karakter sorunuyla Temmuz ayında yurtdışından almış olduğum Samsung Galaxy SII (S2) modelinde karşılaştım ve ROM yüklemeden çözüm bulalım diyene kadar yaklaşık 2 ay geçti.

Sorunu özetleyecek olursak, Twitter veya internette yazmış olduğum Türkçe karakterli metinlerde bir problem yok; fakat Türkçe karakter içeren SMS’ler yolladığım zaman karşıya harfler farklı şekilde ulaşıyor. Örneğin “ı” harfi “ğ” olarak gidiyor.

SMS Türkçe Karakter

Elimi bıçak kestiği için oldukça kısa tutmaya çalışacağım. Şu an parmağımda inanılmaz bir acı hissediyorum :) Umarım birkaç hafta sonraya kadar iyileşir…

Bahsettiğim bu çözüm bazı telefon modelleri için çözüm olmakla beraber her modelde işe yaramayabilir.  Öncelikle Android yüklü telefonunuzda ilk olarak Türkçe dil seçeneğini etkinleştirin (Settings > Language and Keyboard). Kişisel tercihim Samsung klavyesinden yana, Swype klavyesi biraz karmaşık ve kullanışsız geldi. Daha sonra Mesajlaşma simgesine tıklayarak mesaj panelini açın ve Ayarlar‘a ulaşın. (Mesajlaşmaya girince menü tuşunun sol kısmındaki alana dokunun ve Ayarları seçin) Metin Mesajı (SMS) Ayarları başlığı altında yer alan Giriş Modu (Mesaj yazmak için SMS giriş modu) seçeneğine dokunarak “Çoklu dil” seçeneğini işaretleyin. Diğer seçenekleri de deneyebilirsiniz..

SMS Türkçe Karakter

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra rehberinizde yer alan birkaç kişiye SMS atarak test edebilirsiniz. Bazı operatörlerde hiç ayar yapmadan da SMS’ler düzgün bir şekilde ulaşabildiği gibi, bazılarında da Türkçe karakter sorunu yaşanmaktadır.

 

9 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.