WordPress 3.0’da Neler Var? Neler Yok?

WordPress kategorisinin ilk yazısında, kısa bir süre önce yayımlanan yeni sürümü WordPress 3.0‘ın birkaç özelliğinden bahsetmek istiyorum.

WordPress 3.0’da neler var?

1- WordPress’i kurarken artık istediğiniz kullanıcı adını ve şifreyi seçebileceksiniz. Standart kullanıcı olan “admin“den ve rastgele parola ile kurulum yapma zorunluluğumuz yoktur. Bu sayede daha güvenli bir WordPress bloguna sahip olacaksınız.

2- WordPress 3.0 için yeni bir standart tema tasarlandı. Twenty Ten (2010) teması, kurulumdan sonra kullanıcılarını karşılıyor. Bu tema WordPress 3.0’ın yeni özelliklerini destekliyor.

3- WordPress’te birden çok blog oluşturulmasını sağlayan WordPress MU ile WordPress paketi birleştirildi. Bu sayede tek bir kurulumla birçok bloga sahip olabileceksiniz.

4- WordPress 3.0‘la menüleriniz yeni bir düzene kavuşacak. Birden fazla menü seçeneği ile menülerinizi kategorilere ayırarak, istediğiniz menüyü kullanabilecek ve kolaylıkla değişiklik yapabileceksiniz.

5- Temalarınızın arkaplanına görsel ekleyebilirsiniz. Bu görseller ile alakalı çeşitli ayarlar yapabilecek, sabit veya kaydırılabilen arkaplanlar oluşturabilirsiniz.

6- Dahili menüler sayesinde, bir menü oluşturabilecek ve içeriğine istediğiniz bağlantıları, sayfa ve yazıları ekleyebileceksiniz. Bu özellik kurumsal web siteleri için gerçekten çok güzel oldu. Bu özelliği kullanmak için temanızın bileşen (yan menü) desteği olması gerekiyor.

7- Yönetim paneline eklenen “Yardım” sekmesi sayesinde, WordPress’i yeni kullanmaya başlayanlar için mükemmel bir kolaylık sunulmuş. Örn. Ortam sekmesini kullanmayı bilmeyenler, sağ üst köşede bulunan “Yardım”a tıklayarak bilgi sahibi olabilirler.

8 – Web sitenizde kullandığınız eklentileri toplu olarak güncelleme özelliği eklendi Bu sayede tek bir tıkla uzun zahmet veren bir işten kurtulabilirsiniz. ;)

WordPress 3.0’da neler yok? Paketten çıkarılan özellikler..

1- Diğer içerik yönetim sistemlerinden ve WordPress’ten içeri aktarma özelliğini kullanmak için artık eklenti kullanmanız gerekiyor. Bir aktarıcıya ihtiyacınız olduğu zaman eklentisini kurmanız yeterli olacak. Fazla kullanılmayan bu özellik WordPress çekirdek paketinin hafifleşmesi için paketten çıkarılmış.

2- Bir diğer çıkarılan özellik ise Turbo. Google, Turbo özelliğinin çalışması için gerekli olan Google Gears‘ı geliştirmeyi bıraktığından dolayı bu özellik WordPress paketlerinden çıkarıldı.

WordPress 3.0 ile alakalı detaylı bilgi ve Türkçe son sürümü indirmek için buraya tıklayınız.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.