İpucu:WordPress- Kelime Bazlı Reklam Sistemi

WordPress İpuçları - Reklam Sistemi

WordPress sitelerimizde çeşitli reklam kodlarını kullanarak; yazı üstlerinde, içeriğinde, yan menüde ve çeşitli alanlarda reklam alanları oluşturuyoruz. Son dönemlerde gelişen Kelime Bazlı Reklam sistemi ile hedefe ulaşması kolay olan reklamlar verebiliyoruz.

Türkiye’ye metin tabanlı reklam sistemi LinkZ ile gelmişti. Hedef kitleye ulaşma bakımından en performanslı sistem olarak görülen kelime bazlı reklam sistemi, kelimeleri hedef aldığından dolayı alakasız kelimeleri de etiketleyebiliyor. Reklam sistemlerini kullanmadan WordPress’te de bu işlemi uygulamak mümkün; fakat işimizi görecek olan bir reklam eklentisi değil, birçoğumuzun kullandığı Automatic SEO Links eklentisi. :)

Pek araştırma imkanım olmasa da bu tarz bir eklentinin WordPress’te mevcut olmadığını gördüm. Ama Automatic SEO Links eklentisinin de bu ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek niteliğe sahip olduğunu söyleyebilirim. LinkZ’den genel olarak farkı video reklam gösterimi yerine metin reklamı kullanıyor olması. Görsel olarak eksiklikleri olduğu gibi anahtar kelimede yükselmek isteyen sitelere bu reklam sistemi oldukça faydalı olacak gibi gözüküyor :)

Eklentinin işimize yarayan özellikleri:

– Anahtar kelimeye açıklama başlığı (anchor text) imkanı sunması

– Bağlantıları nofollow olarak nitelendirme ve yeni pencerede açma imkanı

ve en önemlisi diyebileceğimiz bağlantının gösterim sayısı.

Yapmamız gereken iş çok basit, sadece eklentiyi kullanarak anahtar kelimelerin, reklam veren sitelere bağlantı vermesini sağlayacağız. Tabi genel olarak seçmiş olduğunuz kelimelerde konu ile alakalı içeriği uygun olmayan sonuçlar da çıkabilir.O nedenle kelime seçimini iyi yapmak gerekiyor. Bir de eklenti paneline göz atalım ve birkaç bağlantı ekleyelim.

Örneğin herhangi bir yazı içerisinde geçen nakliyat kelimesini Ankara Nakliyat firmasına, WordPress kelimesini Yakuter’e yönlendirmek istiyoruz.

Metin Tabanlı Reklam Sistemi

Veritabanına kelimeyi ekleyince, yazılarda yer alan metinler imlenmiş oluyor.

Bu sistemi tavsiye bağlantı olarak kullanabildiğimiz gibi, reklam sistemi olarak da kullanabiliyoruz. Yönetim panelinde yer alan gösterim sayısına göre de ücret talep edebilirsiniz. Tabi bu işin de hilesini deneyip, reklam verenlerinden yüksek miktarda ücret talep edenler de elbette olacaktır. ;)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.