WordPress Siteleriniz için SEO Eklentileri

Son dönemlerde artan iletişim formu mesajlarından dolayı ufak bir derleme ile siteleriniz için kullanabileceğiniz SEO eklentilerini derlemek istedim. Bazı eklentiler temel olarak SEO amaçlı değildir ama sitenizin daha kullanışlı olmasını sağlar. Şimdi derin bir nefes alın, hazırsak başlıyoruz :)

Google XML Sitemap Generator: Blogunuz için bir site haritası oluşturmanızı sağlar. Oluşturulan bu site haritası, arama motorları ile uyumlu olmakla birlikte, bu eklenti; blogunuzda herhangi bir güncelleme yaptığınızda arama motorlarını otomatik olarak bilgilendirmektedir. Bu eklentiyi blogunuzda kesinlikle kullanmalısınız, tabi seçim size kalmış.

Eklenti Adresi: http://wordpress.org/extend/plugins/google-sitemap-generator/

Eklentilerin kullanımı ve ayarlamaları ile alakalı detaylı bilgiye sahip olmak, ismini bile duymadığınız faydalı SEO eklentileriyle tanışmak isterseniz WordPress Kitabı‘nı okuyabilirsiniz ;)

All in One SEO Pack: Hazırlamış olduğunuz içeriklerin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını istiyorsanız bu eklentiyi mutlaka kullanmalısınız. Bu eklentiyi kurduktan sonra blog girdilerinizin başlık ve açıklama kısımlarını değiştirebilir, ayrıca yazılarınıza anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. SEO eklentileri konusunda bir çok alternatif mevcuttur.

Eklenti Adresi: http://wordpress.org/extend/plugins/all-in-one-seo-pack/

arslania

WP Super Cache: Genel olarak kurulumu kullanıcılara zor gelmekle beraber sitenize sağlayacağı fayda oldukça fazladır. Sitenizde yer alan sayfalarınızı önbelleğe alıp sunucunuzun yükünü hafifletir ve sayfalarınızın daha hızlı açılmasını sağlar.

Eklenti Adresi: http://wordpress.org/extend/plugins/wp-super-cache/

arslania

Broken Link Checker: Sitenizde verdiğiniz bağlantıların çalışır durumda olup olmadığını kontrol etmenizi sağlar. Çalışmayan bağlantılar yani ölü linkler arama motoru sıralamanızı kötü yönde etkileyebilir. Bu nedenle kullanılmasını tavsiye ettiğim bir eklenti.

Eklenti Adresi: http://wordpress.org/extend/plugins/broken-link-checker/

arslania

Dagon Design Sitemap Generator: Siteniz üzerinde yer alan bir sayfanızda tüm yazı arşivinizi site haritası şeklinde kullanıcılarınıza sunmak isterseniz bu eklenti tam size göre. Mutlaka bu eklentiyi denemelisiniz.

Eklenti Adresi: http://www.dagondesign.com/articles/sitemap-generator-plugin-for-wordpress/

arslania

Automatic SEO Links: Bu eklentiyi kullanarak seçtiğiniz her kelimelerin belirli bir sayfaya bağlantılaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede sayfalarınızı birbirine linkleyerek site içi backlink sağlamış ve SEO konusunda faydalı işler yapmış olursunuz.

Eklenti Adresi: http://wordpress.org/extend/plugins/automatic-seo-links/

arslania

SEO Friendly Images: Arama sonuçlarında yer alan görseller siteleriniz için harika bir trafik kaynağıdır. Bu eklenti, resimlerinize ait başlık ve alt değerlerini düzenleyerek resimlerinizi arama motorlara anlaşılır bir şekilde sunmanızı sağlıyor.

Eklenti Adresi: http://wordpress.org/extend/plugins/seo-image/

arslania

Simple Tags: Yazdığınız yazılara etiket eklerken, farklı alternatifler sunmaya yarar. Yazınızda kullandığınız etiketlere benzer kelimeler üreterek, o kelimelerden ilgili sayfaya bağlantı verir.

Eklenti Adresi: http://wordpress.org/extend/plugins/simple-tags/

Listemiz biraz kabarık oldu sanırım. Hepsini aynı anda sitenizde kullanma gibi bir düşünceniz varsa bence aklınızdan bile geçirmeyin :) İşinize yarayan kısmını alın, kalanını burada bırakın. Yazı nasıl olsa her zaman burada, lazım olunca gelip alırsınız.

Şu anda okumakta olduğunuz yazının kaynak gösterilmeden, izinsiz bir şekilde kullanılması, alıntı yapılması yasaktır. Emeğe saygı konusunda hassas davranmayan kişilere gerekli ilgiyi göstereceğimden şüpheniz olmasın :)

 

20 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.