Codegen Exclusive Codmax 2.5″ Taşınabilir Disk

Codegen Exclusive Codmaster, Hard Disk

Taşınabilir Diskler son dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu en önemli bilgisayar aksesuarlarından bir tanesi. Bir zamanların gözde ürünleri olan flash disklerin –taşınabilir bellekler- kapasiteleri gitgide artsa da yeri gelince o an için gereksiz gördüğümüz; fakat önemli verilerin silinmesine neden oluyor. “Yer yok ki!” diyerek basit bir sebepten dolayı sildiğimiz o veriler lazım olunca “Ah, vah!” diyoruz. Bu dertten kurtulmanın tek yolu ise taşınılabilir diskler.

Birkaç sene önce bu konuda talihsiz bir olay yaşamıştım.

Teknolojiye yeni kazandırılmış bir ürün değil. 2008 yılında bende yeni başlayan bir merak olan “Film, dizi ve oyun depolama” arzusu sonucunda, Seagate 1TB 3.5”’lik bir disk almıştım. Kısa süre sonra diskten gelen seslerle adeta ritim tutmaya başladım ve çok üzücü olan ~400 GB’lik veri kaybı ile bu sesler son buldu. “Daha da HDD almam!” diyerek nokta koymuştum. Kısa bir süre sonra Sandisk Cruzer 16 GB’lik flash disklerden almıştım. Halen kullanıyorum ve bir sıkıntım yok. Tek sıkıntı bazen oyun vs. almak için varolan dosyalardan birkaçını silmem gerekiyor. Tabi dosyalar da önemli olunca oyunu alamıyorum. Durumun böyle olması yeniden taşınılabilir disk almaya yönlendirdi.

Yukarıda yer alan hayat hikâyesi kadar uzun olmasa da geçirdiğim birkaç olay nedeniyle internet sitelerini karıştırmaya başladım. Fiyat ve özellik konusunda dikkatimi çeken bir ürünü paylaşmak istedim. Şu an Seagate ile Codegen arasında gidip geliyorum seçim oldukça zor :)

Codegen Exclusive Codmax 250/320/500 GB 2.5″ Taşınabilir Disk

Hepsiburada.com’da kampanyalı olarak rastladığım bu ürün oldukça kullanışlı, ucuz ve kaliteli gözüküyor. Kullanıcıların yorumlarını da değerlendirirsek fiyat/kalite konusunda bulabileceğimiz nadir ürünlerden bir tanesi.

Markası Codegen olmasına rağmen, içerisinde yer alan diskin Toshiba markaya sahip olduğunu söylüyorlar. (yorumlarda yer almaktadır)

250/320/500 GB seçeneklerinden bir tanesini seçebileceğiniz taşınılabilir disklerin 5400 RPM dönüş hızı ve 8 MB Cache önbelleği var. Yani ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek, hızlı veri aktarabileceğiniz bir performansa sahip. Anlık veri transfer hızı 480 MB/s yazıyor fakat bu performansı daha hiçbir hard diskte göremedim :)

Görünüm kısmına gelecek olursak, çok şık bir görünüme sahip. Deri kaplamalı, ajandaya benzeyen görünümü ile dikkatleri üzerine çekiyor. Tek tuş sistemi ile yedekleme özelliği de ekstralardan bazıları. Tüm özellikleri tablo olarak sunacak olursak,

Codegen Exclusive Codmaster, Hard Disk

Bir de fiyatlara göz atalım,

250GB – 121,30 TL (KDV Dahil)

320GB – 110,11 TL (KDV Dahil)

500GB – 130,45 TL (KDV Dahil)

* Fiyatlar güncellenmiş olabilir.

320 GB kapasiteye sahip olan ürün şu an kampanyalı olarak yanında Notebook soğutucusu ile beraber KDV dahil 110 TL. Ben de bu kampanyadan faydalanmak istiyorum diyorsanız Codegen Exclusive Codmax 320 GB sayfasına buyurun.

 

2 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.