Evernote’dan güvenlik hatırlatması!

Evernote, birçoğumuza tanıdık gelen bir uygulama; ama bilmeyenler için tanımlayacak olursak Evernote çeşitli araçlara sahip not alma, çizme ve diğer web araçlarını içerisinde barındıran işlevsel bir uygulamadır. Evernote uygulamaları sayesinde ihtiyacınız olan notları ve önemli olan her şeyi arşivleyerek, bulmanızı sağlar.

Evernote’u daha önce deneyimleme şansınız olmadıysa mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Buradan buyurunuz..

Evernote tarafından bugün tarafıma bir e-posta iletildi konusu ise şöyle: Adobe parolanızın gizliliği ihlal edilmiş olabilir, lütfen bu parolayı tekrar kullanmayın.

Adobe’da milyonlarca kullanıcının Adobe parolaları, eposta adresleri ve parola ipuçları da dahil olan gizli bilgiyi açığa çıkarmış olabilecek bir güvenlik açığı ortaya çıktığına dair son zamanlarda yayınlanan raporlar (İngilizce) vardı. Gizliliği ihlal edilmiş Adobe hesaplarının listesi internete yüklendi. Bu listeyi kendi kullanıcı eposta adreslerimizle karşılaştırdık ve fark ettik ki Evernote hesabınıza kayıt olurken kullandığınız eposta adresi bilgileri açığa çıkmış Adobe hesaplarının listesinde bulunmaktadır.

Evernote’ta bir gizlilik ihlali olmamıştır ve Evernote’un bu olayla alakası yoktur ancak Adobe ve Evernote için aynı parolayı kullandıysanız, Evernote parolanızı hemen değiştirmelisiniz.

Aşağıda Evernote ve diğer web sitelerinde bilgilerinizi güvende tutmak için yapabilecekleriniz hakkında ekstra ipuçları bulabilirsiniz.

  • Sözlükte bulunabilecek, basit parolalar kullanmaktan kaçının
  • Asla birden fazla site ya da hizmet için aynı parolayı kullanmayın
  • Asla epostalardaki “parola sıfırlama” isteklerine tıklamayın, bunun yerine doğrudan hizmetin adresine gidin.

Daha fazla güvenlik için Evernote Web Ayarları’ndan Evernote hesabınız için İki Kademeli Doğrulama’yı etkinleştirebilirsiniz.

Evernote Security

 

İki Kademeli Doğrulama hakkında daha fazla bilgi için blog yazısını okuyabilirsiniz: Evernote’un Üç Yeni Güvenlik Özelliği

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.