Flash Disk Autorun Virüsü Temizlemek

Flash disklerinize ve hard disklerinize bulaşan Autorun virüsleri baş belasıdır. Nereye giderseniz o da sizle gelir ve başka bilgisayarlara da bulaşır. Çoğu zaman antivirüsler tarafından algılanamaz, algılansa da silinemez. (: El yöntemi (manual) ile temizleyerek bu dertten kurtulmak ise çok basit..

Eğer taşınılabilir belleğinizde bu virüs varsa ile olarak çalıştırmadan silmeniz gerekiyor. Bu işlemi şöyle anlatayım. Örneğin sürücünüzün harfiD:/ olsun.  Windows XP için Çalıştır‘a cmd yazarak komut istemini açıyoruz. Windows 7 veVista‘da Komut İstemi‘ni yönetici olarak çalıştırıyoruz.

Komut satırına sırasıyla,

[php]D:/ (yazdıktan sonra enter’a basıyoruz her işlemde)
attrib -s -h -r autorun.inf
del autorun.inf[/php]

yazıyoruz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra en kısa zaman diliminde D:/ sürücüsünün ana dizinine autorun.infadında klasör açıyoruz. Klasör ismi oluştururken hata veriyorsa komut işlemini tekrarlıyoruz ve daha çabuk bir sürede klasör oluşturuyoruz. Daha hızlı olmanız gerek.. ;)

Eğer klasör oluşturduysanız taşınılabilir belleğinizi çıkarıp takın ve çift tıklayarak açın. Bundan sonra düzgün bir şekilde açılacaktır. (Autorun.inf klasörünü asla silmeyin.)

Bu kadar basit bir işlemle autorun.inf virüsünden kurtulabilirsiniz. Yaklaşık 2 senedir bu yöntemi kullanarak güvenli bir şekilde taşınılabilir belleklerimi koruyorum.

2 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.