Oyun Notebook’u Nasıl Seçilir?

Günümüzde oyun sektörü oldukça gelişmiş seviyede ve çok geniş bir kitleye hitap ediyor. Her ne kadar dijital oyunlarda oyun konsollarının kalitesi tartışılmaz olsa da oyun oynadığını cihazını sürekli yanında taşımak isteyenler için oyun notebookları da gün geçtikçe gelişme kaydediyor diyebiliriz. Bir kaç yıl öncesinde oyun oynamak için diz üstü bilgisayar olarak tabir ettiğimiz notebooklar pek uygun görülmese ve performans olarak masaüstü bilgisayarların yanına yaklaşamasa da gelişen donanım teknolojiler sayesinde artık oyunları oldukça üst seviyelerde oynatabilen laptoplar mevcut. Peki bir oyun laptopu nasıl olmalı?

Aslında bir oyun bilgisayarı seçimini kesin çizgilerle sınırlamak pek de doğru olmaz. Özellikle 2500₺ seviyelerinden 25000₺ seviyelerine kadar değişen bir fiyat listesinde pek çok farklı seviye de olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Oyun Notebook’larında İşlemci Seçimi

oyun işlemcisiİşlemci bir bilgisayarın kalbi olarak nitelendirebileceğimiz yeridir. Dolayısıyla bilgisayarımızdan iyi bir performans almak istiyorsak en çok dikkat etmemiz gereken yerlerden bir işlemcisi olacaktır. İşlemci denilince ise AMD ve INTEL arasında büyük bir rekabet görüyoruz. Her ne kadar küçük farklılıklardan söz edilebilse de iki markayı da tercih edebiliriz, ancak modellere geldiğimiz AMD’nin oldukça güçlü A10 ve biraz daha maliyeti düşüren A8 modellerinden veya INTEL’in Core i7 veye i5 modellerine yoğunlaşmamız gerekiyor. Aslında iyi performans almak istiyorsak bu modellerden daha alt seviyelerde modellerden kesinlikle uzak durmalıyız.

Ekran Kartı Seçimi

oyun ekran kartıMasaüstü bilgisayarları oyun konusunda dizüstü bilgisayarların önüne geçiren en büyük etken belki de ekran kartları. Bir oyunun performansı için en önemli parça diyebileceğimiz ekran kartı aslında içinde kendi işlemcisini bile barındıran mini bir bilgisayar sayılabilir. Bu nedenle ekran kartı seçerken çok dikkatli olmalı, işlem hızı yüksek modellerin yanında belleği de 2GB’ın altına çok düşürmemeye dikkat etmeliyiz. Ayrıca pek çok zaman dikkat edilmese de aslında bir oyun bilgisayarı alırken ekran kartı için ilk dikkat etmemiz gereken harici olup olmadığı. Harici ekran kartları performans açısından oldukça avantajlı olduğu gibi bir süre sonra yenileme imkanı da tanımış oluyor.

Markasal olarak ise AMD için Radeon serisinin güçlü kartlarını ve INTEL bazında ise GeForce GTX serisini önermek zorundayım.

Bellek Miktarı

Alacağınız bilgisayarın anlık olarak işlem gücünü yüksek tutabilmek ve oyun dışı işlemlerinizde de yüksek performans alabilmek için RAM boyutunu oldukça yüksek tutmalısınız. 8 GB boyutunda DDR 3 RAM yeterli olabilecekken zamanla sorun yaşamamak için 16GB ve 32GB boyutunda RAM sağlayan bilgisayarları da tercih edebilirsiniz.

Ayrıca hafıza ve hard disk konusuna geldiğimizde ise SSD bellek bulunduran bir bilgisayarı alma imkanınız yoksa bile kesinlikle 7200 RPM hızından daha yavaş çalışan disklerden uzak durmalısınız.

Ekran ve Diğer Donanım Tercihleri

oyun ekran genişliğiBir oyuncu için tabiki görüntüyü aldığı ekran oldukça önem taşımakta. Ekran seçimi yaparken yüksek çözünürlük sunan ve ışıkta parlama yapmayacak LED ekranları seçmeli, sürekli olarak yanınızda taşımayacaksanız geniş ekranlı seçeneklere yönelmelisiniz.

Ayrıca ses kartı konusunda da dikkatli olmalısınız. Kaliteli bir ses almak için seçim yaparken bu küçük ayrıntıyı da gözden geçirmenizi öneririm.

Klavye ve touchpad konusunda aydınlatmalı klavye önermekle beraber bu parçaları oyuncular için özel üretilen klavye ve mouselar ile tamamlamanızı tavsiye ederim.

23 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.