20 Farklı Fotoğraf Manipülasyon Taktiği

Zaman zaman tasarım konusunda derlemeler ve ipuçları yayınlayan sitelerde gezinirim. Bunlardan biri olan tuts+’ın tasarımcı blogunda bir fotoğrafı nasıl çok etkili ve fantastik havalara sokabileceğimize dair 20 farklı tekniğin derlendiği yazıyı okuyunca burada da paylaşmak istedim.
tuts+’ın dizayn ve illüstrasyon inceliklerini paylaştığı Design.tutsplus.com adresinde 20 farklı teknikle nasıl fotoğrafları tam anlamıyla efektif ve etkileyici kılabileceğimizi anlatan bir yazı var. Özellikle reklam ve afiş tasarımlarında son derece ileri derecede kullanılan bu tekniklerden biz de birkaç ipucu yakalayabilirsek ne mutlu bizlere.
Bu teknikler arasında yer alan bir iki tanesinden bahsettikten sonra sizleri diğer teknikler için tuts+’ın kendi yazısına davet edeceğim.

Korku Efekti
Photoshop ile korku filmi efektli fotoğraflar oluşturmak
Kendinizin olduğu bir fotoğrafı düşünün. Normal bir fotoğraf. Peki bu fotoğrafı bir korku filmi sahnesiymiş gibi gösterip eğlenmek istemez misiniz? Aslında bugüne kadar düşünmediğim bir şeydi ama nedense tuts+’da yer alan bu yazıyı okuduktan sonra neden olmasın diye düşündüm. Kendi fotoğraflarımıza olmasa bile belki de bu şekilde ortaya çok güzel çalışmalar çıkarabiliriz.

Yanma ve Parçalanma
Photoshop ile yanma ve parçalanma efekti oluşturma
Aslında pek çok yerde karşılaşıyoruz bu tarz fotoğraflarla. Çoğu zaman duygusal bir etki oluşturmak amaçlı olarak hazırlanan bu fotoğraflar pek çok dernek ve kuruluş tarafından kullanılıyor. Peki bu fotoğrafların nasıl elde edildiğini biliyor muyuz? İşte tuts+ içerisinde yer alan bu yazıda sizlere normal bir insan fotoğrafının nasıl parçalanan ve yanan bir beden haline getirebileceğinizi anlatıyor. (Biraz farklı bir anlatım tarzı oldu bu teknik için ama incelerken farklı kullanım alanları da bulacağınıza eminim.)

İki örnek verdikten sonra sizleri hem bu örnekleri incelemek, hem de diğer tekniklere bakmak için tuts+’ın yazısına davet ediyorum, aşağıdan ulaşabilirsiniz.
20 Top Photo Manipulation Tutorials

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.