İnceleme: Refresh Kodu ve Etkileri – 2

Bir önceki yazıda Refresh kodunun ve Alexa’ya olan etkisinden bahsetmiştik. Bu yazıda Refresh kodunu Google ve kullanıcıların gözünden değerlendireceğiz.

Google ve Refresh Kodu

Refresh kodunu aynı zamanda sayfa yönlendirmesi olarak kullanabilirsiniz. Yönlendirme koduna örnek verecek olursak,

[php]<meta http-equiv="refresh" content="0;URL=siteadresi" />[/php]

Yukarıda yer alan kodun zaman sürecinin “0” olarak ayarlanması, web sitenizin spam olarak algılanmasına neden olabilir. Bu işlemin yerine Kalıcı Bağlantı (.htaccess) kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca sayfa yenileme kodu Google Adsense‘de çoğul izlenme sayısını artıracağından dolayı ban yemenize sebep olabilir. Size karşı kötü niyetli olabilecek insanlar kullanmış olduğunu bu koddan faydalanarak, Adsense hesabınızdan mahrum kalmanıza (ban) neden olabilir. Bu işlemin Google Adwords (reklam verenler) kullanıcılarına ise herhangi bir zararı yoktur.

Kullanıcılar ve Refresh Kodu

Web sitenize yeni bir yazı yazmak için dakikalarca uğraşıyorsunuz ve emeklerinizin sonucunda güzel ürünler oraya çıkıyor. Bir web sitesinde yer alan uzun bir yazıyı okurken, sayfanın yeniden yüklendiğini düşünebiliyor musunuz?

Bir çok haber sitesinde bu durumla karşılaşıyorum ve o siteyi ziyaretim “X”e basmakla son buluyor. Yazı okurken dikkatimin dağılması en nefret ettiğim şeylerden bir tanesidir. Okuduklarımdan da birşey anlayamıyorum.Bu bir web sitesi için olumsuz bir durum.

Özellikle video içerikli bir yazı ise videonun yeniden yüklenmesi sinir bozucu olmaz mı? Video ağırlıklı sitelerinde bu kodu kullanmayı düşünen arkadaşların, bu konuya dikkat etmelerini öneririm.

Bir de işe teknik açıdan bakalım. Web sitenizde cache olanağı (eklenti vs.) yoksa bu sizin için ekstra trafik harcaması demektir. Cache eklentileri kullanılsa bile kullanılan trafik miktarı artış göstermektedir. Eğer hostinginizin trafik miktarı az ise bu siteniz için sorunlara  neden olabilir.

Kısaca Refresh Kodu ve Etkilerini anlatmaya çalıştım. Umarım bu işlemleri yapmadan önce bir kez daha düşünürsünüz ve dikkat edersiniz. Yararlı olması dileğiyle..

4 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.