Smart Fortwo

Şehrin karmaşasından sıkıldıysanız ve park yeri bulmakta zorlanıyorsanız küçük araçlara yönelmenin vakti gelmiş demektir. Şehirleri gün geçtikçe kalabalıklaştığı ve trafikte yer alan araç sayısının hızla arttığı ülkemizde küçük ve kompakt araçlar da yavaş yavaş boy göstermeye başladı ancak belki de bunlar arasında en eski ve en çok tercih edilen araç Smart markasının ilk modeli olan Smart Fortwo.

İlk olarak 1998 yılında piyasaya çıkan Smart Fortwo, Smart firmasının ilk otomobili. Küçük boyutlarıyla şehir yaşamına uyum sağlayan bu otomobil Mercedes-Benz ve Swatch tarafından tasarlandı ve geliştirildi. Aracın boyutları hakkında fikir sahibi olmak isterseniz siye şöyle bir kıyaslama ile yol gösterebiliriz; Ford firmasına ait Ford Focus modeli 4.3 metre iken Smart Fortwo sadece 2.69 metre. Yani normal bir binek aracın yarısı boyutlarında.

smart fortwo cabrioBu kadar boyutlardan bahsettikten sonra çoğu kişinin kafasında soru işaretleri oluşturabilecek bir konu var; Smart Fortwo motor ve teknik özellikleri. Smart Fortwo motor hacmi bakımından çoğu araçtan çok daha iyi özelliklere sahip. İyi derken şehir içinde yaya hızında ilerleyen trafik sırasında çok güçlü motorlara ihtiyaç duymadığımız için küçük ve yakıt tasarrufu sağlayabilecek motorlar olması Smart Fortwo açısından gayet iyi ve avantajlı sonuçlar veriyor. Bu seçenekler arasında en güçlü motor 1.0 litre hacminde 97 beygir gücünde ve bu bile standart bir araçtan çok daha az yakıt tüketiyor.

Bu kadar boyutlarından ve motor özelliklerinden bahsettik ancak Smart Fortwo’nun tasarımı ve teknolojisinden de bahsetmek gerekiyor. Smart Fortwo küçük ve şirin görünümünün yanında yan sportif detaylarıyla araca havalı bir görünüm de katmaya çalışıyor. Her ne kadar bir spor araba görünümüne kavuşmasa da bu denli küçük bir şehir aracının iyi bir tasarıma sahip olduğunu da söyleyebiliriz. Ayrıca Smart Fortwo Cruise Control özelliği ve yol bilgisayarı gibi teknolojik imkanları da içinde barındırıyor.
smart fortwo iç
Son olarak Smart Fortwo fiyatlarından bahsedelim. Smart Fortwo fiyatları 40.000 TL alt limit ile başlıyor ve aslında pek de ucuz sayılamayacak bir araç. Ancak yakıt tasarrufu ve küçük haliyle park alanı sorununu gidermesi ile bu ücret karşılanabilir diyecek müşteriler için araç Smart satış bayilerinde bulunuyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.