Tüm Yorumlar Aynı IP Adresinde Gözüküyor

Başlıkta yazan kelimeler pek açıklayıcı olmayabilir; ama sıkıntı yaşayan arkadaşlar muhtemelen bu şekilde çözüm aramaya çalışacaklarından dolayı bir nevi yardımcı olmak istedim. Söz konusu mesele sitenize yapılan yorumların sürekli aynı IP adresi tarafından yapılmış olarak gözükmesi. Hatta site yöneticilerinin yorumları ve pingbackler de aynı IP adresi üzerinden yapılmış gözüküyorsa; buyrun sorunun neden kaynaklandığına ve çözümü için yapmamız gereken işlemlere bir göz atalım.

VT-TCP

Bugüne kadar sadece FTP kullanıcı adı ve parolasını aldığım hosting açılış bilgilerini içeren maili dikkatlice okumanızda fayda var. Eğer duyarlı ve sizi düşünen bir firmanız varsa bu bilgilendirme mail içerisinde size iletiliyor. Dikkat etmediğimden dolayı bu sorunu yaşadığım. :)

Yorum-IP

Tüm yorumların aynı IP adresinden yapılmış olarak gözükmesi TCP Multiplexing (Çoklayıcı) tekniğinin uygulanmasından dolayıdır. Bu teknik ile yüzlerce TCP isteği sunucuya tek bir istek olarak gönderilir. TCP tekniği ile sunucular daha fazla kullanıcıya hizmet verebilir ve sitenize birçok fayda sağlar. Bu teknik sayesinde;

 • Siteleriniz daha hızlı açılır,
 • Sitelerinizin uptime oranı artar,
 • Bant genişliği kullanımınız azalır vs..
WordPress çekirdek paketi içerisinde yer alan IP adres bilgisi [ REMOTE_ADDR ]  değişkenini kullanarak veri çağırdığından dolayı aynı IP adresi gözüküyor. Yapmamız gereken [ REMOTE_ADDR ] değişkeni yerine [ HTTP_CLIENT_IP ] değişkenini kullanarak sorunu çözmek. Peki bunu WordPress bloglarımıza nasıl uygulayacağız?
Wp-config.php dosyasına aşağıda yer alan kodları ekleyerek, dosyayı kaydediyoruz.
if ($_SERVER["HTTP_X_FORWARDED_FOR"]) {
  if ($_SERVER["HTTP_CLIENT_IP"]) {
  $proxy = $_SERVER["HTTP_CLIENT_IP"];
 } else {
  $proxy = $_SERVER["REMOTE_ADDR"];
 }
 $ip = $_SERVER["HTTP_X_FORWARDED_FOR"];
} else {
 if ($_SERVER["HTTP_CLIENT_IP"]) {
  $ip = $_SERVER["HTTP_CLIENT_IP"];
 } else {
  $ip = $_SERVER["REMOTE_ADDR"];
 }
}
$_SERVER['REMOTE_ADDR'] = $ip;

Dosyayı kaydettikten sonra bir yorum yaparak test edelim.

Yorum

Artık sitenize yorum yapan ziyaretçilerin IP adreslerini kayıt altına alabilirsiniz. Görüşmek üzere ;)

10 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.