Taşınabilirliğin Zarif Şekli

Notebook modelleri, bir zamanlar görseniz güleceğiniz şekildeydi.

Ağır, hantal ve çok pahalı modellerdi bunlar. Pahalı derken şaka yapmıyoruz, 15.000 ila 20.000 dolar arasında değişen fiyatları vardı. Neyse ki, bu günler eskide kaldı. Günümüzde, notebook modelleri tablet PC’leri dahi kıskandıracak bir incelik ve hafiflikte üretiliyor. Fiyatları da, her bütçeye uygun bir halde. Kısacası, taşınabilir bilgisayarın konforunu estetikten ödün vermeden yaşamanız artık mümkün. Ancak toplumun genelinde (özellikle notebook bilgisayarları karne hediyesi olarak gören ebeveynlerde) kullanım alanları ve özellikleri bakımından bazı yanlış inançlar mevcut.

Notebook modelleri, taşınabilir olmaları amacıyla üretiliyor. Masaüstü bilgisayarlara göre daha ince ve daha hafif olmaları bu yüzden. Yine aynı sebeple, özel üretilmiş donanımlar kullanıyorlar. Bu konuda en sık yapılan hata, bir işlemci alt modelinin masaüstü versiyonunu notebook versiyonu ile karıştırmak. Örneğin, i3 işlemciler masaüstü bilgisayarlar için yeterli ve orta düzey performans sağlıyorlar. Ancak aynı işlemcinin notebook versiyonu, masaüstündeki hız ve performansı sağlayamıyor. Bu son derece doğal bir durum, zira notebook içerisine sığmak ve ısıyı artırmamak için bazı özellikleri kırpılmak zorunda. Dolayısıyla, notebook modelleri için üretilen donanımların özel olduğunu ve masaüstü versiyonları ile karşılaştırılmaması gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Notebook fiyatları, bu özel donanımlardan doğrudan etkilenen bir değer. Bir işlemcinin masaüstü versiyonu, notebook versiyonundan daha ucuz olabiliyor. Zira, üretiminde özel minyatürleştirme teknolojileri kullanılmıyor. Bu durum, diğer notebook donanımları için de geçerli. İşin özü şu: Notebook fiyatları, masaüstü bilgisayar fiyatlarından daha yüksek oluyor ancak buna rağmen masaüstü bilgisayarlardan daha az performans veriyor. Eğer amacınız taşınabilirlik ise, bu durum sizi bağlamıyor. Zira hafifliğin bir bedeli var. Ancak notebook sizin için sabit ve kıpırdatmadan kullanacağınız bir şeyse, masaüstü bilgisayarlar daha uygun bir alternatif olabilir.

Yine, notebook pil ömürlerinin de tablet PC’ler kadar uzun olmadığını hatırlamak gerekiyor. Notebook modelleri, daha büyük ekranlar ve eksiksiz işletim sistemleri kullanıyor, bu durum da uzun pil ömrü sağlayamamalarına neden oluyor. Ortalama bir tablet PC, 8-10 saat arasında pil ömrü sağlarken, ortalama bir notebook için bu süre 5-6 saat civarında oluyor.

Bir notebook’tan ne beklediğinizi belirledikten sonra, sıra seçim yapmaya geliyor. MediaMarkt, profesyonel satış temsilcileri ile size yardımcı olmaya hazır. İstek ve ihtiyaçlarınıza uygun bir notebook modelini çalışanlarımız yardımıyla seçebilirsiniz. Sonrasında ise, Satış Ve Destek Hattı üzerinden kesintisiz destek sağlamaya devam ediyoruz. MediaMarkt, teknoloji alışverişleriniz için size gereken tek adres.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.