Türkiye’de kaliteli web hosting hizmeti almak!

Türkiye lokasyonlu bilinen hosting firmaları arasında neredeyse hizmet almadığım firma kalmadı, hatta 5-6 ayda bir web hosting değiştiren birisi olarak iki seneyi aşkın zamandır hosting değiştirmeden barınmanın mutluluğu içerisindeyken bir tavsiye niteliğinde nelere dikkat ettiğimi paylaşmak istedim. Gerek WordPress Kitabında gerekse de seminerlerde kolay bir örnekle “kaliteli web hosting nedir?” kavramını özetlemeye çalışıyorum.

Müstakil bir ev yaptırmak istiyorsunuz, bunu gerçekleştirebilmek için sahip olmanız gereken şeyler vardır: Arsa, inşaat ruhsatı, inşaat malzemeleri. Bu örnekten yola çıkarsak, inşaat ruhsatınız: alan adı (domain), sayfanız ve arsanız: hostingdir. Arsa sahibi olmadan müstakil ev yapamayacağınız gibi hosting sahibi olmadan da web sayfanızı yapamazsınız. Ruhsatınız olmadan yaptığınız inşaatın geçerliliği olmazken aynı şekilde alan adınız (domaininiz) olmadan da yaptığınız web sayfanızın internet ortamında bir geçerliliği olmaz. Evinizin sahip olmasını istediğiniz özellikler de aynen hosting için geçerlidir; örnek vermek gerekirse evinizin şu özelliklere sahip olmasını istersiniz:

• Hızlı bir şekilde ve trafiğe takılmadan gitmek evinize ulaşmak istersiniz.

• Güvenli ve merkeze yakın bir yerde olmasını, hırsızların içeriye girememesini istersiniz.

• Evinizde kullandığınız tüm ürünlerin son teknoloji ürünleri olmasını ve evinizde mutlu olmak istersiniz.

İşte tüm bu örneklerden de rahatça anlayabileceğiniz gibi hosting; hızlı ve güvenilir bir sunucuda yer almalı ve bu sunucu da en güncel panel ya da yazılımları kullanmalıdır. Böylece sorunsuz bir hizmet alarak, mutlu olursunuz.

Lokasyon ve Hız

“Merkeze yakın bir lokasyonda, hem trafiğe takılmadan hem de kısa bir sürede ulaşmak istersiniz” dedik, Türkiye’de ve Türkçe yayın yapan web sitesi için en ideal lokasyon yine Türkiye’dir. Yurtiçi olduğu için hem ping süresi hem de yüklenme hızı avantaj sağlayacaktır. Arama motoru optimizasyonu konusunda da sunucu lokasyonun etkili olduğuna dair görüşler var, bu konuyu uzmanlarına da sormak lazım. Ziyaretçi kitleniz nereden ulaşıyorsa, o lokasyona yakın olmak sitenizin daha hızlı açılmasını sağlar.

Güvenlik ve Donanım / Yazılım

WordPress altyapısını kullanmayı düşündüğünüz sitelerde mutlu mesut barınmak istiyorsanız WordPress Uyumlu Hosting kullanmanız şart. Tek tıkla eklenti kurulum işlemini kolaylıkla gerçekleştirip, WordPress çekirdek paketine eklenen güncelleme özelliği ile siz uyurken otomatik olarak blogunuz güncellenir. PHP ve MySQL’in stabil ve güncel sürümlerinin kurulu olması ve Apache modülü sitenizin güvenle barınması için yardımcı olacaktır. SSD mimarisine sahip sunucular sitenizin daha performanslı çalışmasını sağlar.

Fiyat ve Marka

Türkiye’de hizmet veren birçok firma mevcut, hatta R10 gibi platformlarda senelik 10 liraya bile barındırma ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün. Atalarımız ne güzel de söylemiş “Ucuz etin yahnisi yavan olur” diyerek, gerçekten de öyle. Sabah uyanıyorsunuz, bir bakıyorsunuz ki siteniz ortada yok. Çünkü 10 liraya barındırma hizmeti aldığınız çoğu firma sadece VDS’den ibaret, belki de bir Reseller hesabı almış satıyor; tabi R10’da satış yapan iyi firmalar da yok değil; ama siz siz olun sezonluk çalışan firmalardan barındırma hizmeti almayın.

Hosting almayı düşündüğünüz sitede kesinlikle sabit hatlı bir telefon olmasına dikkat edin, YS dediğimiz yer sağlayıcı sertifikalı herkes alabiliyor. Karşınızda bir şirketin olması ve aldığınız hizmetin faturalandırılıyor olmanız her zaman büyük bir artıdır. Sosyal medya üzerinde firmaların aktif olması sürekliliğin ve özenin bir göstergesidir. Hem telefon hem de ticket yoluyla kısa sürede problemlere çözüm üretilmesi “evinizde mutlu olmanın ta kendisidir” diğer bir adıyla “mutlu müşteri” olmaktır.

Yukarıda bahsettiğim tüm noktalarda araştırmalara başladım. Türkiye lokasyonlu sunucularda barındırma hizmeti sunan, telefon aracılığıyla direk destek alabileceğim hatta sıkıntı yaşamak için sebep olmayan, kaliteli ve donanımlı sunuculara sahip Vargonen’le tanıştım. Geçen iki senelik zaman dilimini kısaca özetleyecek olursam, “mutlu müşteri” olmanın diğer adı “Vargonen sunucularında barınmaktır” :)

SSD mimarisine sahip sunucularda, WordPress uyumlu hosting paketleri ile 2 seneyi aşkın süredir hiçbir sorun yaşamadan barındırma hizmeti sunan; güvenlik ve destek konusunda her daim kolaylıkla ulaşabildiğim Vargonen ekibine ne kadar teşekkür etsem az. Muhatap olduğunuz insanların müşterisi olduğunuzda size ailenin bir ferdi gibi samimiyetle yaklaşınca kendinizi “evinizde hissediyorsunuz.” Kaliteli hosting, işte trafiğe takılmadan kısa sürede ulaşabildiğim, güvenliği ile kafamı yastığa rahat koyduğum ve mutlu olduğum, evin ta kendisi.

Siz de “mutlu müşteriler” arasında yer almak ve kafanızı yastığa rahat koymak istiyorsanız, yılda sadece 19 dolara Vargonen kalitesini yaşayın. Bir güzellik de benden “arslania” indirim kupon kodu ile %15 indirim kazanan şanslı kişilerden birisi olmak için acele edin!

Vargonen

 

4 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.