WordPress 3.4 Sürümü Çıktı!

WordPress’in Gitarist Grant Green‘in anısına “Green” kod adı verilen 3.4 sürümü geçtiğimiz günlerde bizlerle beraber oldu. Yeni sürüme eklenen özellikleri izleyerek öğrenmeye devam edelim. (Video İngilizce)

Canlı tema ön izlemeleri

Yeni bir tema etkinleştirdikten sonra başlık, arkaplan vb özellikleri alelacele düzenleme derdine WordPress 3.4 sürümü ile son. Artık temaları etkinleştirmeden önce özelleştirebileceksiniz. Bu özelliğin  sadece yüklü temalar için geçerli olduğunu unutmayın.

Kullanılan temayı özelleştirme özelliği sayesinde taze bir kat boya ile mevcut sitenizin nasıl görüntüleneceğini test edin. :) Yani mevcut temanız üzerinde canlı ön izleme özelliğini kullanın. Temalar ekranında yer alan Özelleştir bağlantısını kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Özel başlıklar

Esnek boyutları kullanarak özel başlık görselinizin ne kadar geniş ya da ne kadar yüksek olacağına kendiniz karar verebilirsiniz. bundan sonra temalar sabit ölçüler yerine önerilen görsel ölçüleri önerecekler.

Bu özelliğin kullanılabilmesi için tema desteği gerekmektedir.

Ortam kütüphanesinden seç

Yeni bir tema denerken her seferinde özel başlık görseli yüklemekten sıkıldınız mı? :) Artık daha kolay bir özelleştirme için ortam kütüphanenizden özel başlık görselini seçebilirsiniz.

Twitter eklentileri

Tweetlerinizi stilinizle paylaşma özelliği sayesinde artık herhangi bir tweet’i yazılarınıza ekleyebilirsiniz. Ziyaretçilerinizin sitenizden ayrılmadan retweet yapabilmesine, cevap verebilmesine ya da favorilerine eklemesine imkan sağlayan bağlantılar da mevcut. Yeni bir satıra tweet’in adresini yazın yeter, kalanı WordPress’in işi :)

Ayrıntılarda boğulmak istiyorum diyorsanız; Gömülü öğeler başlıklı Codex makalesini incelemekte fayda var.

Daha iyi başlıklar

HTML desteği ile görsel yükleyicinin başlık alanına basit HTML desteği eklendi. Bu size bağlantılar ekleme — fotoğraf bilgileri ve lisans bilgileri için ideal — ve kalın yazı ya da eğik yazı gibi basit biçimlendirme imkanları sağlıyor.

 WordPress 3.4 sürümüyle alakalı göze çarpanlar bu kadar. Bir de altyapı geliştirmeleri var, biraz da kaputun altına bakacak olursak;

Kaputun altında

Daha hızlı WP_Query: Yazı sorguları özellikle büyük veritabanına sahip siteler için iyileştirildi, performansı artırıldı.

Daha hızlı çeviriler: Ön yüzde kullanılan metinle büyük ölçüde azaltıldı. Bu sayede yerelleştirilmiş kurulumların yüklenme süreleri çok azaldı. Ayrıca Doğu Asya dilleri için daha iyi destek, sağdan sola diller, tema çevirileri ve daha fazlası.

Tema API: WP_Theme, wp_get_themes(), wp_get_theme(). Daha hızlı, daha az bellek ve kalıcı ön bellekleme.

Özel başlık ve arka plan API’si: Özel başlık ve arkaplan API’ı tema destek API’ı içine taşındı.

XML-RPC API: Yeni WordPress API ile özel içerik tiplerine, etiketlere destek ve daha bir çok iyileştirme ve hata giderme sağlandı.

Harici kütüphaneler: jQuery, jQuery UI, TinyMCE, Plupload, PHPMailer, SimplePie ve diğer kütüphaneler güncellendi. jQuery UI Touch Punch eklendi.

Buraya kadar geldiğinize göre yapmanız gereken tek işlem kaldı, WordPress yönetim panelini açarak sürümünüzü WordPress 3.4’e güncellemek. İsterseniz yorum formunu kullanarak bir şeyler de yazabilirsiniz. :)

WordPress Türkçe paket içerisinde yer alan bilgilendirme kısmının çevirisi WordPress Türkiye ekibi tarafından yapılmıştır. Emre Erkan‘a teşekkürler.

3 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.