XAMPP Server Yazma İzinlerini Düzenlemek (Mac OS X)

XAMPP for Mac - Permission, Yazma İzinleri

Mac OS X üzerinde XAMPP server kurduğunuz yerel sunucunuza WordPress kurulum işlemini gerçekleştirdikten sonra WordPress tema editörünü kullanarak düzenlemeler yapmak veya yazı editörünü kullanarak ortam dosyası (görsel, medya vs.) yüklemek istediğinizde yazma izni sorunuyla karşılaşırsınız. Oldukça can sıkıcı olan bu problemin çözümü gayet basit; tarafıma iletilen birkaç soru üzerine site üzerinde paylaşmak istedim. Görseller üzerinden adım adım ilerleyelim ve 5 adımda işlemi gerçekleştirelim;

XAMPP 1 - Mac OS X Permission

Adım 1: Git > Uygulamalar yolunu takip edin.

Adım 2: Uygulamalar klasöründe yer alan XAMPP klasörünü açın.

XAMPP for Mac Permission, Yazma izni

Adım 3: XAMPP klasörü içerisinde yer alan htdocs klasörüne sağ tıklayıp Özgünü Göster‘e tıklayın.

XAMPP 3 for Mac Permission

Adım 4: Özgün klasöre ulaştıktan sonra tekrar sağ tıklayıp Bilgi Ver seçeneğine tıklayın.

Adım 5: Açılan pencerede alt kısımda yer alan Paylaşma ve İzinler bölümünde sağ alttaki kilidi kaldırıp; system, admin, everyone seçeneklerinin ayrıcalığını Okuma ve Yazma olarak değiştirdikten sonra ayarları uygulayın ve dilerseniz tekrar kilitleyin.

Mac OS X - XAMPP Yazma izinleri test

Yazı editörünü kullanarak bir görsel yükleyip, görsel adresinin çalışıp çalışmadığını tarayıcınızda test edin. Böylelikle artık kolayca yerel sunucudaki WordPress sitenize görsel yükleyebilir, değişiklikleri tarayıcı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

5 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.