Bloglar ve Spam Savaşı – Örnekler

Bir önceki yazımda ülkemizde çeşitli amaçlarla spam yapan kişilerin neden olduğu bazı durumlardan bahsetmiştim. Konuyu biraz daha detaylandırarak örneklere geçelim.

Azgezmiş

Öncelikle alanında önemli sitelerden bir tanesi olan Hakkı Ceylan‘ın Azgezmiş‘ini ele alalım. Pagerank 6 gibi güzel bir değere sahip olan sitede ülkemizde ve yurtdışında gezdiği yerleri fotograflarla paylaşan Hakkı Bey de (bence) bu durumdan şikayetçi. Önemli siteler arasında yer almasından dolayı turizm ve seyahat acenteleri için yorum kasan kişiler tarafından rahatsız edilmiş olmalı ki yorum formundan website adresi kısmı kaldırılmış.

Şunu söylemek istiyorum: Website kısmını yorum formundan kaldırsam günlüğüme yapılan yorum sayısı en az %50 azalır. Bunun çeşitli örneklerini gördüm ve birkaç arkadaşım ile de bu konuyu konuştum. Biraz daha açık konuşmak istiyorum. Sitelerimizin sağ kısmına veya alt kısmına son yorumlar bölümü açıyoruz. Maksat en son hangi konular yorumlandıysa belki ziyaretçilerin ilgisini çeker, faydalı olur düşüncesiyle açtığımız bu köşede bir bakıyoruz ki her 5 yorumda bir aynı isim dönüp duruyor.

Sitenin değeri büyük olunca tabi nofollow da olsa her sayfadan link alma ihtiyacı çıkıyor ortaya bu sayede bir bakmışsınız ki 100lerce alt sayfadan linkiniz var. Ama şunu unutmayın o linkler kalkarsa size zararı da dokunur. İçerikle de ilgisi olunca bakıyorsunuz ki turizm, seyahat, uçak bileti yok şu yok bu her yazınız yorumlarla dolup taşıyor. Ama gariplik var yorum yapan kişinin adı tatil bileti :) nasıl bir kişi böyle. Türkiye’nin saygın sitelerine yorum yapıyorsunuz unutmayın yorumlar kişiliğinizdir. Yarım yamalak bir şekilde, o isimlerle yapılan yorumlar onaylanmaz sadece değer kaybedersiniz. Sonuç şu olur Türkler spam yapıyor. (!)

Smashing MagazineYabancı sitelerden örnek verecek olursak birçok arkadaşın takip ettiği SmashingMagazine. Muhtemelen onlar da bu durumdan şikayetçi ve aynı yöntem ile önlem almışlar. Yorum formundan website kısmı çıkartılmış. Yorum kısmını halen sağ kısımda barındıran sitelerde var ekran görüntüsü vermek isterdim ama baya seviyesiz isimlerle yorum yapılmış. Site yabancı olması diğer ülkelerde de durumun bundan farklı olmadığını gösteriyor. Fakat yabancı sitelerde de internet içerikli bir yazıda tatil, otel, Avşa adası gibi kelimelerle karşılaşmak mümkün. Türkçe sitelere de bu tarzda yorumlar geliyor içerik ise genellikle sağlık ilaçları vs. ile alakalı.

Hani derler ya söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil diye. Burada zihinlerinizi meşgul ediyorum ama bu mesele benim ve birçok arkadaşımı rahatsız ediyor. Fazla zamanınızı almadan bir sonraki yazıda yer alacak konulardan bahsedeyim,

– Yorum formlarında Captcha (Resim doğrulaması) kullanımı

– Yorum formundan site adresinin çıkartılmasını

– Site adresinin yapılan yorumlardan kaldırılmasından bahsedeceğim. Görüşmek üzere..

19 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.