Bloglar ve Yorumlar – Giriş

Bloglar ve Yorumlar - WordPress

Uzun zaman önce yazmayı planladığım ve üzerinde önemle durmak istediğim konulardan bir tanesi: Bloglarımız ve bloglarımıza yapılan yorumların asıl amaçları. Bu konuda biraz sert bir üslüp kullanmış olabilirim şimdiden özür dilerim.

Baya uzun bir yazı olacağından dolayı sıkıcı olmaması için birkaç parçaya ayırmayı planlıyorum.Zaman ayırdığınız için teşekkürler ;)

Web sitelerimizi açarken belirli hedeflerimiz vardır. Kimileri SEO’ya uygun içerikler üreterek arama motorlarında yer almak, arama motorlarından elde ettiği ziyaretçileri adsense gibi kazanç sistemleri ile yatırıma dönüştürmek ve az çok aylık belirli bir miktar reklam geliri elde etmek amacıyla siteler açar. Bazı siteler de insanlarla bilgi birikimlerini paylaşmak ve insanlara faydalı olmayı amaç edinirler.

Konu dışına çıkmadan asıl meseleye geleyim. Yazılan yazılara yorum yapılması şüphesiz her blog yazarının isteğidir. Hani derler ya “Müşteri Veli nimetimizdir :)”  Çeşitli konularda ziyaretçilerinin fikirlerini almak onlarla birikimlerini paylaşmak amacıyla binbir emekle yazılar hazırlıyoruz. Belirli bir zaman diliminden sonra arama motorları tarafından güzel mertebelere layık görülüyoruz ve geçici amaçlarla açılan sitelerin en büyük hayali olan Pagerank değeri olan sitelere sahip oluyoruz. Durum böyle olunca da kapı eşiğinde dolaşan ve kötü amaçlarla birşeyler koparmaya çalışan insan sayısı çok oluyor.

Bloglar ve Spam Yorumlar

Malum sitelere yorum yapınca nofollow da olsa backlinklere sahip oluyoruz. Bu işlem Google Pagerank değerinize etki etmese de (!), hedef kelimenizde sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlıyor. Bu durumun farkında olan uyanık geçinmeye çalışan insan sayısı da malesef ülkemizde baya çok. Yaklaşık bir sene önce okuduğum bir haberde yanlış hatırlamıyorsam spamda (gereksiz link vs.) Dünya’da 3. sırada yer alıyorduk. Gayet açıklayıcı bir cümle heralde ;)

Bir zamanlar bu durumu farkeden ve rahatsız olan trend değerindeki sitelerden bazıları sitelerine erişimi Türkiye’den kapatmışlardı. Bazı sitelerde bu durum halen devam ediyor. Aşırı derecede yapılan bu işlemden dolayı o sitelerde ülkemizin değerli blog yazarları bile yorum yaptığında onaylanmıyor ve direk istenmeyen yorumlara düşüyordu. Bu hem ülkemiz hem de bizim için gayet üzücü bir durum.

Yaklaşık bir ay önce bizzat siteme yapılan bir çalışmadan bahsetmek istiyorum. Kendisini mantıklı bulan ve akıllı sanan değerli(!) kişilerden bir tanesi kelimesinde yükselmek amacıyla sitemden faydalanmak istemiş. Yaklaşık 60 tane aynı yorum ile siteme yorumlar yazmış ve link almaya çalışmış. Yorum yapan veya araçları kullanan kişiler şuna emin olsunlar ki bu tür sitelerde “Hiçbir yorum okunmadan onaylanmaz!” ve ben de buna izin veremem. Ki buradan değerli blog yazarı arkadaşlarıma da iletmek istiyorum asla bu amaçlarla sitenizden fayda elde etmek isteyen kötü niyetli insanlara izin vermeyin. Hiç acımayın gerekirse Google Spam Raporlama sistemini kullanın ve siteleri şikayet edin. Hak edene, hak ettiği değeri verin ve asla taviz vermeyin. Eminim ki index düşmesi veya kısa süreli sandbox vs. gibi cezalarda biraz akıllanacaklardır ;) Ya da işi güzellikle halletmek amacıyla site yöneticisine bir mail atmak yeterli olur heralde. Anlayışlı olacaklarını ve yaptıklarından dolayı özür dileyeceklerini tahmin ediyorum. Umarım yanılmam.

Bir sonraki yazıda örnekler ve önlemler üzerinde durmaya çalışacağım..

36 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.