Nofollow ve Pagerank Algoritması

Nofollow link kullanarak harici sitelere vermiş olduğunuz linkleri bu linki dikkate alma şeklinde bilgilendirerek, linkten olumsuz etkilenme sorununu bir nebze de olsa ortadan kaldırabilirsiniz. Nofollow ile alakalı ayrıntılı bilgi için Acemi Blogcu‘ya buyurun.

Genel açıklamalar bu yönde, Pagerank olarak olumlu etkisi olmasa da, hedef kelimede yükselmede faydalı olduğuna şahit olanlar var. Çok sıkıntı çektiğim bir konu olduğundan dolayı geçiyorum. ;)

Kullanımını örnek verecek olursak şu şekildedir:

[php]<a rel="nofollow" href="http://www.arslania.com">Arslan</a>[/php]

Gelelim konumuza. Pagerank algoritması değişmeden önce sitenizin herhangi bir sayfasından çıkan nofollow link bir etkiye sahip değildi ve diğer link çıkışlarınızı etkilemiyordu. Fakat Pagerank algoritması değiştikten kullanmış olduğunuz nofollow linkler diğer link çıkışlarını etkileyerek değerlerini azaltıcı etkiye sahip oldu. Değişen bu sistem ile fazla link çıkışı olan siteler nofollow kullanımına yöneldi. Bir imaj ile gösterecek olursak;

Nofollow Pagerank Grafik - imaj kaynak: SEOmoz

Yani sitemizde yukarıda yer alan imajdaki gibi 100 puan değer versek ve 5 link çıkışı yapsak her bir linke 20 puan veriyor. Bu linklerin 1 tanesi nofollow olunca eski algoritmada diğer çıkışlara 25’e puan verirken; yeni algoritmada 20’şer puan düşüyor. Bu da site dışına çıkan linklere verilen değerlerin azalmasını sağlıyor.  Sonuç olarak;

Sitelerinizde fazla link çıkışından dolayı zarar görmek istemiyorsanız, güvenmediğiniz linklerde nofollow kullanın. Fakat bu miktarı da abartmayın. Standart olarak düşünülürse bir websitesinin herhangi bir sayfasından (genel olarak çıkışlar en çok ana sayfada olur) 20’den fazla site dışı link çıkışı yapmamaya çalışın ve site içi link sayınızında 30’u geçmemesine özen gösterin.

Değerli düşünceleriniz ile yazıya katkıda bulunabilir, noksan/yanlış olan hususların düzeltilmesinde yardımcı olabilirsiniz ;)

17 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.