QR Code – Quick Response Kodu ve Kullanımı

QR Code, Japon Firması Denso Wave tarafından 1994 yılında geliştirilen 2 boyutlu bir barkod uygulamasıdır.  QR Code ile fazla karşılaşmamış olabilirsiniz; fakat QR Code 2 boyutlu barkodlar arasında en çok kullanılan barkod türü.

QR kısaltması “Quick Response” yani “Hızlı Yanıt” kelimesinin baş harflerinden oluşuyor. Çok pratik bir teknoloji olan QR Kodu bir çok alanda kullanılıyor. Web sayfalarında, kartvizitlerde,  gazetelerde QR Kodlarına rastlamak mümkün. Cep telefonlarına kurulan QR Okuyucu programlar telefonunuzun kamerasını kullanarak,  bu kodları birkaç saniye gibi kısa bir sürede çözebiliyor. QR Kodları içerisinde metin, video, web site adresi, telefon numarası vs. yerleştirebiliyorsunuz.

Cep telefonlarının bir kısmında bu program yüklü olarak geliyor, yüklü olmayanlar ise programı sonradan kurabiliyor. Telefonunuzun uyumluluğunu kontrol etmek için buraya, QR Okuyucuyu indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

QR Kodu Oluşturmak

Kartvizitlerinize veya çeşitli baskılara QR Kodunu ücretsiz olarak ekleyebilirsiniz. Bu işlem için QR Code Generator sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Aşağıdaki örnek  QR Kodunu telefonızla deneyebilirsiniz.

Qr Code - Arslania.Com

2 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.