Windows 8 – Wi-Fi Kapanma Açılmama Sorunu

Windows her serisinde farklı bir sorunla kullanıcılarını başbaşa bırakmaya devam ediyor. Şimdiye kadar yayınlanan her Microsoft Windows sürümünde olduğu gibi Windows 8’de de bu tarz sorunlardan biri olan Wi-Fi kapalı duruma geçme sorunuyla karşılaşıyoruz.

Windows 8’de şu ana kadar hem kendi kullandığım HP marka dizüstü bilgisayarımda, hem de farklı bilgisayarlarda (ASUS, SONY vs.) karşılaştığım Wi-Fi sorunundan ve çözümünden bahsetmek istiyorum. Aslında çözümü gayet basit bir sorun ama eğer çözümü bilmiyorsak gerçekten içinden çıkılmaz bir sorun halini alabiliyor.

Bazı Windows 8 kullanıcıları bilgisayarını kapatıp tekrar açtıklarında Wi-Fi bölümünün çalışmadığını görebiliyorlar. Şöyle ki; Windows 8’de yer alan ve bütün bağlantıları kapatan Uçak Modu açılıp kapatılmasına rağmen Wi-Fi kısmı sürekli olarak kapalı görünüyor. Bunu çözmek için yapmamız gereken sadece birkaç adımı takip etmek.


Wi-Fi

Öncelikle Windows 8’de yer alan Kişisel Bilgisayar Ayarları kısmını açıp sol menüde yer alan Kablosuz sekmesine geliyoruz ve Wi-Fi açma ve kapatma düğmesinin o sekmenin içerisinde bulunup bulunmadığını kontrol ediyoruz. Eğer orada Wi-Fi seçeneğini Kapalı halde görürseniz siz şanslı kişilerdensiniz, sadece oraya tıklayarak Wi-Fi açık konuma getirebilirsiniz ancak eğer o sekme içerisinde Wi-Fi Açık/Kapalı butonunu göremezsiniz sizin de tıpkı benim başıma zaman zaman geldiği gibi Wi-Fi Alıcısı’nın tamamen devre dışı bırakılması gibi bir sorununuz var demektir. Bunu çözmek için yapmamız gerekenler ise şunlar;

Aygıt Yöneticisi
Öncelikle masaüstünde yer alan Bilgisayar simgesine sağ tıklayıp açılan menüden Özellikler’e tıklamamız gerekiyor. Buraya tıkladıktan sonra açılan pencerede sol menüde bulunan Aygıt Yöneticisi’ne tıklıyoruz. Açılan Aygıt Yöneticisi penceresinde Ağ bağdaştırıcıları yazan kısma tıklayarak açılan aygıtlar listesinden ismi içerisinde “Wi-Fi Adapter” geçen aygıtı bulup etkinleştirmemiz gerekiyor. Etkinleştirdikten sonra sorunumuz çözülmüş olacak.

Not: Farklı çözümleri farklı yollar olabilir ama ben kendi açımdan en basit olanı yazmak istedim, umarım faydalı olur.

98 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.